Wielkanoc 2022. Co można jeść w Wielki Piątek? [LISTA]

Wielkanoc jest najważniejszym świętem dla wyznawców kościoła katolickiego. Poprzedza je tzw. Wielki Tydzień, w którym wierni wspominają najważniejsze dla wiary chrześcijańskiej wydarzenia. Każdy z dni wiąże się z określonymi obchodami - w dniu zadumy nad Męką Chrystusa obowiązuje ścisły post. Co można jeść w Wielki Piątek?

Wielkanoc w tym roku wypada 17 kwietnia. Przed Zmartwychwstaniem jednak wyznawcy kościoła katolickiego obchodzą Triduum Paschalne - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W Wielki Piątek kontynuowana jest liturgia rozpoczęta i przerwana w Wielki Czwartek, ale przede wszystkim to dzień powagi, skupienia i postu, w którym adoruje się drzewo krzyża. Wiernych obowiązuje ścisły post. Co można jeść w Wielki Piątek? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Katarzyna Dowbor pokazuje, jak przystroić dom na święta

Ścisły post. Prawo Kanoniczne

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego w Wielki Piątek obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale też post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie.

"Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty" - czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego.

Wielkanoc - Droga Krzyżowa (zdjęcie ilustracyjne) Msza święta online w Wielki Piątek 2022 i Droga Krzyżowa [LISTA]

W Wielki Piątek zrezygnować należy nie tylko z mięsa, ale też alkoholu. Wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa dotyczy też w przypadku gotowanych na nim zup czy potraw z jego dodatkiem, jak np. sałatki. Tego dnia warto zrezygnować też z deserów, bo Wielki Piątek służy pokucie, a nie przyjemnościom. 

Wielkanoc 2022. Co można jeść w Wielki Piątek?

W Wielki Piątek wyznawcy kościoła katolickiego mogą jeść:

  • produkty zbożowe (chleb, płatki, kasze),
  • nabiał (sery, jaja, mleko i jego przetwory),
  • ryby i owoce morza,
  • jarzyny, owoce, grzyby,
  • produkty mączne - kluski i makarony.

Święconka 2023. Zdjęcie ilustracyjne Wielkanoc 2022 - symbole. Co oznacza zajączek, jajko, kolory pisanek?

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: