Obostrzenia koronawirusowe nie obowiązują już w Polsce, dlatego bez przeszkód można poświęcić święconkę w Wielką Sobotę w kościele. Co jednak z osobami, które z różnych powodów nie mogą tego dnia udać się do świątyni? Rok temu episkopat wydał poradnik dotyczący tego, jak powinno się święcić pokarmy w domu. W tym celu konieczne będzie odmówienie modlitwy oraz udział wszystkich domowników.
Święcenie pokarmów w domu dobywa się nie w sobotę, tylko w niedzielę - tuż przed rozpoczęciem wielkanocnego śniadania. Modlitwę odmawia jako pierwsza głowa rodziny lub najstarszy z domowników. Na początku osoba ta zapala umieszczoną na stole świecę.
Późniejsze kroki prezentują się następująco:
1 Tes 5, 16-18:
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. 'Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was'.
Albo Mt 6, 31 ab.32b-33:
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. 'Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane'.
Po odczytaniu tekstu głowa rodziny mówi:
Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy domownicy: "Amen". Po śniadaniu rodziny najstarsza osoba mówi: "Uczniowie poznali Pana. Alleluja".