Wielka Sobota 2022. Czy tego dnia nadal obowiązuje post?

Przed nami zwieńczenie Wielkiego Postu, który trwał całe 40 dni. W Kościele katolickim w trakcie Triduum Paschalnego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Szczególnie w Wielki Piątek. Czy post obowiązuje również w Wielką Sobotę? Sprawdzamy.

W Wielki Piątek wielu chrześcijan przestrzega postu pod względem ilościowym - możemy jeść tylko trzy posiłki dziennie. Post jakościowy oznacza, że tylko jeden posiłek możemy spożyć do syta oraz żaden z nich nie może zawierać mięsa. Wielu chrześcijan zastanawia się jednak, czy post obowiązuje ich również w Wielką Sobotę. Jak się okazuje, post w Wielką Sobotę nie jest taki oczywisty.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy"

W Wielką Sobotę nie musimy przestrzegać postu

W tym roku Wielka Sobota przypada 16 kwietnia. Jak przekazuje Episkopat Polski, tego dnia można przestrzegać postu, jednak nie jest to konieczne. Możemy zachować tradycję i pościć również w Wielką Sobotę, ale nie ma takiego wymogu. Tego dnia post możemy zakończyć po liturgii. Wtedy też możemy zajadać się produktami, które znajdują się w wielkanocnym koszyku ze święconką. 

Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego z 13 kwietnia 2022 w sprawie dozbrojenia ukraińskiej armiiZełenski apeluje o broń: Wolność trzeba uzbroić lepiej niż tyranię

Koniec Wielkiego Postu wiąże się z wieloma tradycjami

W Polsce wiele osób przestrzega Wielkiego Postu również w Wielką Sobotę. Jednak jest to idealny dzień, by zakończyć Wielki Post. W wielu regionach w Polsce właśnie tego dnia przypada koniec 40-dniowego postu. Gdzie dokładnie? Na Kaszubach zakończenie postu wiąże się z chowaniem żuru. Zupa ta była utożsamiona z zamartwianiem się - było to typowo postne danie. Chowanie żuru oznacza w praktyce spacerowanie z garnkiem zupy, który następnie zostaje rozbity o ziemię.

Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu tradycji - możemy zjeść to, co w Wielki Piątek. Wtedy warto sięgnąć po śledzie, sałatkę warzywną, jajka lub warzywa. Tego dnia możemy też zjeść barszcz lub żurek, który przygotowaliśmy na Wielkanoc.

Jarosław KaczyńskiJarosław Kaczyński może stracić dom? "Pozwany nie jest osobą majętną"

Więcej o: