Wielka Sobota 2022. Czy tego dnia nadal obowiązuje post?

Przed nami zwieńczenie Wielkiego Postu, który trwał całe 40 dni. W Kościele katolickim w trakcie Triduum Paschalnego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Szczególnie w Wielki Piątek. Czy post obowiązuje również w Wielką Sobotę? Sprawdzamy.

W Wielki Piątek wielu chrześcijan przestrzega postu pod względem ilościowym - możemy jeść tylko trzy posiłki dziennie. Post jakościowy oznacza, że tylko jeden posiłek możemy spożyć do syta oraz żaden z nich nie może zawierać mięsa. Wielu chrześcijan zastanawia się jednak, czy post obowiązuje ich również w Wielką Sobotę. Jak się okazuje, post w Wielką Sobotę nie jest taki oczywisty.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy"

W Wielką Sobotę nie musimy przestrzegać postu

W tym roku Wielka Sobota przypada 16 kwietnia. Jak przekazuje Episkopat Polski, tego dnia można przestrzegać postu, jednak nie jest to konieczne. Możemy zachować tradycję i pościć również w Wielką Sobotę, ale nie ma takiego wymogu. Tego dnia post możemy zakończyć po liturgii. Wtedy też możemy zajadać się produktami, które znajdują się w wielkanocnym koszyku ze święconką. 

Koniec Wielkiego Postu wiąże się z wieloma tradycjami

W Polsce wiele osób przestrzega Wielkiego Postu również w Wielką Sobotę. Jednak jest to idealny dzień, by zakończyć Wielki Post. W wielu regionach w Polsce właśnie tego dnia przypada koniec 40-dniowego postu. Gdzie dokładnie? Na Kaszubach zakończenie postu wiąże się z chowaniem żuru. Zupa ta była utożsamiona z zamartwianiem się - było to typowo postne danie. Chowanie żuru oznacza w praktyce spacerowanie z garnkiem zupy, który następnie zostaje rozbity o ziemię.

Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu tradycji - możemy zjeść to, co w Wielki Piątek. Wtedy warto sięgnąć po śledzie, sałatkę warzywną, jajka lub warzywa. Tego dnia możemy też zjeść barszcz lub żurek, który przygotowaliśmy na Wielkanoc.

Więcej o: