Wielki Post 2022. Ile trwa? Kiedy się kończy?

Wielki Post to czas, w którym katolicy przygotowują się do najstarszego i najważniejszego chrześcijańskiego święta, Wielkanocy. Jak długo trwa Wielki Post? Kiedy się kończy? Odpowiadamy.

Wielki Post jest czasem zadumy i pokuty. Wierni przygotowują się do najważniejszych dla chrześcijan Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W okresie Wielkiego Postu wierni rezygnują z udziału w hucznych zabawach oraz uczestniczą w nabożeństwach wielkopostnych.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielki Post 2022. Ile trwa? Kiedy się kończy?

Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę następującą po tzw. kościelnej pełni Księżyca (pierwszej wiosennej pełni Księżyca, która wypada nie wcześniej niż 22 marca i nie później niż 25 kwietnia). Środa Popielcowa z kolei wyznaczana jest dokładnie 46 dni kalendarzowych przed Niedzielą Wielkanocną. Pierwszy dzień Wielkiego Postu nazywany Środą Popielcową zazwyczaj wypada między 4 lutego a 10 marca.

Wielki Post trwa 40 dni bez wliczenia niedziel. Zaczyna się on w Środę Popielcową i trwa do Wielkiego Czwartku, do wieczornej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego.

Wielki Post 2022 roku zaczął się w dniu 2 marca. W związku z agresją Rosji na Ukrainę, rozpoczynająca go Środa Popielcowa została ustanowiona przez papieża Franciszka dniem modlitwy w intencji pokoju na świecie. Wielki Post będzie trwał do Wielkiego Czwartku, czyli 14 kwietnia, w sumie 43 dni.

Dlaczego 40 dni? 

Jak wcześniej wspomnieliśmy, przyjmuje się, że Wielki Post trwa 40 dni. Dlaczego? Liczba bezpośrednio odnosi się do opisanego w Biblii czterdziestodniowego postu Jezusa Chrystusa na pustyni, podczas którego był on kuszony przez szatana. Ponadto "40" w Piśmie Świętym ma symboliczne znaczenie: 40 dni trwał biblijny potop, tyle samo dni spędził na górze Synaj Mojżesz, 40 lat tułali się po pustyni Żydzi po ucieczce z Egiptu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: