Lany Poniedziałek 2022. Za co można dostać mandat w śmigusa-dyngusa?

Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią Lany Poniedziałek, nazywany również śmigusem-dyngusem. Warto jednak wiedzieć, że ten dzień, to nie tylko świetna zabawa, ale też ryzyko otrzymania mandatu! Czego nie wolno robić w Lany Poniedziałek? Odpowiadamy.

Już niedługo będziemy obchodzić Wielkanoc, czyli najważniejsze święto dla chrześcijan . Kiedy w 2022 roku wypada Wielkanoc?

Lany Poniedziałek 2022. Bezkarne polewanie wodą to mit

Wielkanoc wypada w tym roku 17 kwietnia, natomiast Lany Poniedziałek 18 kwietnia. Tego dnia zazwyczaj oblewamy się nawzajem wodą. Dawniej wierzono, że zwyczaj ten ma pozytywny wpływ na płodność, w czasach chrześcijańskich zwyczaj ten powiązano z oczyszczającą symboliką wody, a współcześnie traktuje się go najczęściej jako formę zabawy.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Lany Poniedziałek nie zwalnia nas jednak z odpowiedzialności. Warto więc rozważyć, czy opłaci nam się zabawa na całego i wybrać zabawę z głową. Policja karze 500-złotowym mandatem osoby, które polewają wodą przejeżdżające samochody, motocykle, autobusy, rowery itd. Takie działanie jest traktowane jako realne zagrożenie i grozi za nie kara finansowa.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

W śmigus-dyngus nie warto również polewać wodą osób, które sobie tego nie życzą. Należy również pamiętać, że możemy narazić się na dodatkowy koszt, niszcząc cudze ubrania bądź sprzęty elektroniczne.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielkanoc 2022. Zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi

Przypomnijmy, że Wielkanoc to najstarsze, a jednocześnie najważniejsze dla chrześcijan święto. Podczas Wielkanocy wierni celebrują misterium paschalne Jezusa Chrystusa - jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Wielkanoc jest poprzedzona czterdziestoma dniami tzw. Wielkiego Postu.

deszcz - zdjęcie ilustracyjnePogoda na Wielkanoc. Czeka nas ochłodzenie. Możliwy też śnieg i burze

Najbardziej znanymi tradycjami Wielkanocnymi, które goszczą w niemal wszystkich polskich domach, są:

  • malowanie pisanek;
  • przygotowywanie i dzielenie się święconką;
  • pieczenie wielkanocnych babek i mazurków;
  • święcenie palm wielkanocnych.
Więcej o: