Wielkanoc 2022. Co powinno znaleźć się w święconce? Symbolika świątecznych produktów

Wielka Sobota to czas, w którym wierni święcą koszyczki wielkanocne, czyli tak zwaną święconkę. Jakie produkty powinny się w niej znaleźć i co symbolizują?

Wielkanoc to najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej. Dzień przed Niedzielą Wielkanocną, w Wielką Sobotę, wtedy dekorujemy koszyczki, w których zanosimy do kościoła święconki. Co powinno się w nim znaleźć?

Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Wielkanoc 2022 - co włożyć do świątecznej święconki?

Święconka to nieodłączny element świąt wielkanocnych. Wkładane do niej pokarmy są w dużej mierze kwestią indywidualną, jednak część z nich, ze względu na symboliczne znaczenie, warto zawsze mieć na uwadze. I tak produktami charakterystycznymi dla święconki są:

  • baranek (spotykany w różnej formie: ciasta, czy też wielkanocnej babki, masełka czy czekolady) - to symbol nowego życia i symbol Jezusa Chrystusa, który oddał swoje życie za ludzi, a następnie trzy dni po ukrzyżowaniu zmartwychwstał; 
  • jajka (najczęściej w formie kolorowych pisanek) - symbol płodności i życia; do święconki;
  • chleb - symbol ciała Chrystusa, który ma zapewnić dobrobyt i pomyślność; 
  • wędlina - symbol ofiary paschalnego baranka oraz uczty wyprawionej po zmartwychwstaniu Jezusa; ma zapewnić zdrowie i dostatek;
  • chrzan - symbol siły, krzepy; ma zapewnić dobre zdrowie i wzmocnić właściwości reszty potraw;
  • sól -symbol oczyszczenia i prawdy; ma chronić przed zepsuciem i odstraszać zło;
  • ciasto (babka drożdżowa, mazurek wielkanocny) - symbol umiejętności; najlepiej jednak, by były to domowe wypieki;
  • gałązki - dekorujemy nimi koszyczek; pędy symbolizują zmartwychwstanie, odrodzenie, zieleń to natomiast kolor nadziei. 

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na Jarmarku Wielkanocnym w Chełmnie można będzie kupić świąteczne ozdoby oraz wypiekiWielkanoc 2022. Jak zrobić pisanki wielkanocne? [POMYSŁY]

Święta wielkanocne 2022 - kiedy wypadają?

Wielkanoc jest świętem ruchomym. Jej data co roku wypada między 22 marca a 25 kwietnia, a zależna jest od pierwszej pełni księżyca po nadejściu wiosny. I tak w tym roku Niedziela Wielkanocna będzie mieć miejsce 17 kwietnia.

Wiosna (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Cyklon Pamela przyniesie ocieplenie. Nawet 22 stopnie

Więcej o: