Wielki Post 2022 - kiedy się kończy? Jakie ma znaczenie podczas obchodów Wielkanocy?

Wielkanoc poprzedza 40-dniowy okres wyczekiwania, który ma być przygotowaniem do świętowania zmartwychwstania Jezusa. Do kiedy w 2022 roku trwa Wielki Post?

Wielki Post tradycyjnie zaczyna się w Środę Popielcową, a kończy liturgią mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Co dokładnie oznacza ten czas?

Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy"

Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek 

Wielki Post w 2022 roku zakończy się 14 kwietnia w Wielki Czwartek. Zgodnie z wiarą katolicką, okres 40 dni przygotowań do świąt ma być dla wiernych czasem zadumy, pokuty i nawrócenia. Przez ostatnie dni Kościół zalecał korzystać z trzech dróg, które przybliżają do Boga - modlitwy, jałmużny lub właśnie postu. 

Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego, a tym samym oczekiwanie na zmartwychwstanie Jezusa. Zgodnie z tradycją tego dnia we wszystkich kościołach milkną dzwony. Nie odbywa się również tradycyjna msza. Tego dnia upamiętnia się ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz pielęgnuje się tradycję obywania nóg.

Przeczytaj podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Młodzieżowa droga krzyżowa przeszła w piątek (2 kwietnia) ulicami Bydgoszczy pod hasłem 'Dostępny'.Wielki Piątek 2022 - czy obowiązuje post? Droga Krzyżowa wraca do Koloseum

Wielki Piątek to natomiast czas żałoby. Zamiast mszy świętej obchodzi się Liturgię Męki Pańskiej, w którą zalicza się drogę krzyżową oraz adorację krzyża (w ciszy, bez muzyki). Ołtarz zostaje wówczas nakryty czarnym płótnem. Najsłynniejsza Droga Krzyżowa transmitowana będzie z Rzymu. Po dwóch latach do Koloseum wraca Droga Krzyżowa odprawiana przez papieża. Transmisja odbędzie się o godzinie 21:15. 

W Wielką Sobotę wierni tradycyjnie przynoszą do kościoła święconkę. Ksiądz święci pokarmy, po czym wierni mogą jeszcze udać się do kościoła, by pomodlić się przed symbolicznym Grobem Jezusa. Tego dnia ma miejsce także adoracja Najświętszego Sakramentu.

Koszyczek wielkanocny, święconka (zdjęcie ilustracyjne)Wielkanoc 2022. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Wielka Niedziela, czyli Wielkanoc to dzień oznaczający zmartwychwstanie Jezusa. Tego dnia zasiadamy z rodziną przy uroczystym wielkanocnym śniadaniu. W kościele odprawiana jest także msza święta rezurekcyjna. W wielu świątyniach rozbrzmiewają również wystrzały na cześć tego wydarzenia.

Więcej o: