Wielka Sobota. Jak poświęcić pokarmy w domu? Jaką modlitwę trzeba odmówić?

Wielka Sobota to dzień, w którym katolicy udają do kościołów lub kapliczek, aby poświecić pokarmy. Co, jednak jeśli nie możemy wyjść z domu? Wyjaśniamy, co należy zrobić, aby poświecić pokarmy w domu.

Pokarmy możemy poświecić w domu przed Wielkanocnym śniadaniem. W tekście znajduje się modlitwa, którą należy odmówić podczas świecenia. 

Zobacz wideo Przepisy wielkanocne - na ciasta i galaretkowe jajka!

Wielkanoc 2022. Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? 

W tym roku Wielkanoc obchodzimy 17 i 18 kwietnia. Jednym z najważniejszych elementów tych świąt jest święconka. W koszyczku powinny znaleźć się jajka, sól oraz chleb. Do wielkanocnego koszyczka możemy także włożyć wędlinę, ser, masło, ocet, chrzan, pieprz oraz baranka z cukru.  

Na Jarmarku Wielkanocnym w Chełmnie można będzie kupić świąteczne ozdoby oraz wypiekiWielkanoc 2022. Jak zrobić pisanki wielkanocne? [POMYSŁY]

Tekst modlitwy błogosławieństwa pokarmów

Osoba, która prowadzi modlitwę zapala znajdującą się na stole świecę i mówi: --Chrystus zmartwychwstał, alleluja!

Pozostałe osoby zgromadzone przy stole odpowiadają: - Prawdziwie zmartwychwstał, alleluja!

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

"Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was"

lub 

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

"Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane".

Wiosna (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Cyklon Pamela przyniesie ocieplenie. Nawet 22 stopnie

Późnej osoba prowadząca modlitwę mówi: - Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Pozostali odpowiadają: - Amen.

Więcej o: