Modlitwa na poświęcenie pokarmów - Wielkanoc 2022. Jak święcić pokarmy w domu? [TEKST]

W czasie epidemii koronawirusa wierni mogli święcić pokarmy samodzielnie w domach. Podczas tegorocznej Wielkanocy większość obostrzeń zostało zniesionych, więc do kościołów wróci też tradycja przynoszenia koszyków wielkanocnych. Jak jednak poświęcić pokarmy w domu, jeśli nie możemy iść do świątyni?
Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Poświęcenie pokarmów w domu było alternatywą do święcenia koszyczka wielkanocnego w kościele w trakcie epidemii koronawirusa. Wówczas też episkopat przedstawił modlitwę, dzięki której można było samodzielnie poświęcić pokarmy w domu. Jak brzmi taka modlitwa?

Koszyczek wielkanocny, święconka (zdjęcie ilustracyjne)Wielkanoc 2022. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Wielkanoc 2022 - modlitwa na święcenie pokarmów 

Zgodnie z obowiązującym w epidemii koronawirusam stanowiskiem Prymasa Polski, wierni mogą pobłogosławić pokarmy w domu tuż przed wielkanocnym śniadaniem. Wspomniany obrzęd pochodzi z książki: "Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich", t. 2, Katowice 2001.

Święcenie pokarmów odbywa się w kilku następujących krokach:

  • Głowa rodziny zapala świecę, która stoi na stole i mówi: "Chrystus zmartwychwstał. Alleluja".
  • Domownicy odpowiadają: "Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja".
  • Następnie jeden z uczestników śniadania wielkanocnego odczytuje tekst Pisma Świętego. Może wybrać wówczas dwa teksty:

pierwszy: 1 Tes 5, 16-18

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. 'Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was'.

lub drugi: Mt 6, 31 ab.32b-33

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. 'Jezus powiedział do swoich uczniów: 'Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane'.
  • Po odczytaniu tekstu głowa rodziny mówi: "Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków".
  • Rodzina odpowiada: "Amen".

Zgodnie ze zwyczajem, po posiłku głowa rodziny lub najstarsza osoba z rodziny mówi: "Uczniowie poznali Pana. Alleluja".

Wiosna (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Cyklon Pamela przyniesie ocieplenie. Nawet 22 stopnie

Więcej o: