Niedziela Palmowa 2022. Dlaczego święcimy palmy?

Niedziela Palmowa 2022 już dziś. To wyjątkowe święto dla chrześcijan. Rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli okres duchowych przygotowań do śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów różnorodne palmy. Dlaczego je święcimy?

Niedziela Palmowa jest związana z przybyciem Jezusa Chrystusa do Jerozolimy na Święto Paschy. Według Biblii lud witający Syna Bożego rzucał przed wjeżdżającym na ośle Jezusem gałęzie palmowe. Tak właśnie rozpoczęła się tradycja święcenia palm, która jest żywa w kościele od XI wieku. Palemki mają symbolizować męczeństwo Chrystusa oraz odradzające się nowe życie. 

Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?

Do 1955 roku w Kościele katolickim istniał zwyczaj rozpoczynania Niedzieli Palmowej przed kościołem. Zamykano bramę świątyni i otwierano dopiero po tym, jak kapłan uderzył w nią trzykrotnie krzyżem. Wtedy kapłan i wierni wchodzili do kościoła, by odprawić mszę świętą. Miało to symbolizować, że dzięki śmierci na krzyżu Chrystusa otwarte zostało dla nas niebo. 

Niedziela Palmowa - co to za święto? Jakie są związane z nim zwyczaje?

Niedziela Palmowa w 2022 roku wypada 10 kwietnia i rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas rozpoczynający duchowe przygotowania do Wielkanocy. Tego dnia wierni przychodzą do kościołów z palmami w rękach. Dawniej palemki wykonywało się zazwyczaj z gałązek (wierzby, bukszpanu czy też traw) albo z trzciny. Dziś większość osób decyduje się na zakup sztucznej, kolorowej palemki, która posłuży znacznie dłużej. W wielu miejscach organizowany jest konkurs na najbardziej okazałą i najładniejszą palmę.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Z Niedzielą Palmową związanych jest kilka zwyczajów. Dawniej młodzież po mszy św. uderzała się palmami. Zgodnie z wierzeniami, uderzenie gałązką wierzbową miało chronić nas od choroby i zapewnić bogactwo.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wierzbę i bazie uważano niegdyś za drzewo magiczne. Położona w oknie podczas burzy miała chronić dom przed piorunami, a gospodarze posypywali skruszoną palmą ziemię po pierwszej orce, co miało im zapewnić urodzaj.

Więcej o: