Zimna Zośka i zimnych ogrodników - kiedy wypada? Co to za dzień?

"Zimna Zośka" i "zimni ogrodnicy" to charakterystyczne majowe załamanie pogody. Zjawisko to jest doskonale znane wszystkim osobom, które zajmują się uprawą roślin. Kiedy wypada "zimna Zośka"? Ile trwają dni zimnych ogrodników? Odpowiadamy.

"Zimni ogrodnicy" i "zimna Zośka" to określenia dla zjawiska klimatycznego, występującego w Polsce i innych krajach Europy Środkowej w połowie maja. Dla niektórych zasady wysiewania roślin zgodne z przestrzeganiem "zimnych ogrodników" i "zimnej Zośki" to zwykłe zabobony i nie stosują się do tego harmonogramu. Inni natomiast ściśle trzymają się tych terminów i wierzą, że dzięki temu będą mieć lepsze plony.

Zobacz wideo Jak wygląda walka z kryzysem klimatycznym na polskiej wsi?

"Zimni ogrodnicy" i "zimna Zośka". Kiedy wypadają te dni?

"Zimni ogrodnicy" to okres, który trwa od 12 maja do dnia nadejścia "zimnej Zośki" - 15 maja. Według staropolskich porzekadeł właśnie od dnia nadejścia "zimnej Zośki" ma poprawiać się pogoda.

"Zimni ogrodnicy" przypadają na dni, gdy wspominani są św. Pankracy (12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja). Co więcej, 15 maja jest dniem św. Izydora - patrona rolników i opiekunów zwierząt, orędownika w czasie suszy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Niektóre osoby, które decydują się na uprawę roślin, specjalnie czekają z zasiewem do "Zimnej Zośki", która wypada 15 maja w obawie o przymrozki. Dopiero po tym dniu sieją nasiona i dokonują rozsadów.

Ludowe powiedzenia i przysłowia

Z "Zimną Zośką" i "zimnymi ogrodnikami" związane są ludowe powiedzenia. Oto niektóre z nich:

  • Pankracy, Serwacy, Bonifacy to źli na ogrody chłopacy;
  • Pankracy, Serwacy i Bonifacy chłodem się znaczą i zwykle płaczą;
  • Na świętą Zofiję deszcz po polach bije;
  • Święta Zofija kwiaty rozwija;
  • Dla świętej Zosi kłos się podnosi.

Z trzema ogrodnikami wiąże się jeszcze jedno przysłowie, które jest bardzo optymistyczne i mówi o tym, że jeśli "zimna Zośka" przyniesie duże ochłodzenie, to przymrozki nie grożą nam aż do października.

Więcej o: