Wielki Piątek 2022 - czy obowiązuje post? W 2022 roku Droga Krzyżowa wraca do Koloseum

Wielkanoc to najważniejsze święto w kościele katolickim, a Wielki Piątek należy do jednego z elementów tego święta. Kiedy w 2022 roku wypada Wielki Piątek? Jak jest obchodzony?

Wielki Piątek w 2022 roku wypada 15 kwietnia. Jest to drugi dzień w ramach tak zwanego Wielkiego Tygodnia, który przygotowuje wiernych do Wielkanocy. To właśnie wtedy przypada jedyny dzień w roku, kiedy w kościele nie jest odprawiana tradycyjna msza święta.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielki Piątek w 2022 roku przypada 15 kwietnia - to dzień żałoby w kościele

Zgodnie z tradycją katolicką, Wielki Piątek to dzień żałoby, która wyraża się w specjalnej liturgii, odprawionej na pamiątkę męki i śmierci Jezusa. Tego dnia, jedyny raz w roku, nie odprawia się tradycyjnej mszy.

Zamiast tego w kościołach ma miejsce uroczysta adoracja krzyża. Po południu następuje nabożeństwo, w którym czytane są fragmenty Pisma Świętego. W niektórych świątyniach odtwarzane jest Misterium Męki Pańskiej - czyli czuwanie przy symbolicznym grobie Jezusa.

W Wielki Piątek w kościele nie używa się instrumentów muzycznych ani dzwonków, a wszystkie pieśni śpiewa się bez muzyki. Na początku liturgii ksiądz leży krzyżem przed ołtarzem, a wierni klęczą. Odbywa się także Droga Krzyżowa. Najsłynniejsza z nich transmitowana jest z Watykanu. W tym roku 15 kwietnia odbędzie się ona o godzinie 21:15 - będzie to pierwsza od dwóch lat Droga Krzyżowa, która wróci do rzymskiego Koloseum.

Zdjęcie ilustracyjneWielkanoc 2022. Jakie potrawy powinny pojawić się na świątecznym stole?

Wielki Piątek - jak wygląda post ścisły?

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Jest to drugi po Środzie Popielcowej dzień, kiedy katolików obowiązuje konieczność ograniczenia posiłków. Post ścisły oznacza powstrzymanie się od jedzenia mięsa oraz ograniczenie posiłków w ciągu dnia. Tego dnia wierni powinni zjeść maksymalnie trzy, niesyte posiłki. Post ścisły obowiązuje osoby od 18. do 60. roku życia.

Niedziela Palmowa (zdjęcie ilustracyjne)Niedziela Palmowa 2022. Kiedy wypada? Jaka jest historia tego święta?

Więcej o: