Wielki Piątek 2022 - czy obowiązuje post? W 2022 roku Droga Krzyżowa wraca do Koloseum

Wielkanoc to najważniejsze święto w kościele katolickim, a Wielki Piątek należy do jednego z elementów tego święta. Kiedy w 2022 roku wypada Wielki Piątek? Jak jest obchodzony?

Wielki Piątek w 2022 roku wypada 15 kwietnia. Jest to drugi dzień w ramach tak zwanego Wielkiego Tygodnia, który przygotowuje wiernych do Wielkanocy. To właśnie wtedy przypada jedyny dzień w roku, kiedy w kościele nie jest odprawiana tradycyjna msza święta.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielki Piątek w 2022 roku przypada 15 kwietnia - to dzień żałoby w kościele

Zgodnie z tradycją katolicką, Wielki Piątek to dzień żałoby, która wyraża się w specjalnej liturgii, odprawionej na pamiątkę męki i śmierci Jezusa. Tego dnia, jedyny raz w roku, nie odprawia się tradycyjnej mszy.

Zamiast tego w kościołach ma miejsce uroczysta adoracja krzyża. Po południu następuje nabożeństwo, w którym czytane są fragmenty Pisma Świętego. W niektórych świątyniach odtwarzane jest Misterium Męki Pańskiej - czyli czuwanie przy symbolicznym grobie Jezusa.

W Wielki Piątek w kościele nie używa się instrumentów muzycznych ani dzwonków, a wszystkie pieśni śpiewa się bez muzyki. Na początku liturgii ksiądz leży krzyżem przed ołtarzem, a wierni klęczą. Odbywa się także Droga Krzyżowa. Najsłynniejsza z nich transmitowana jest z Watykanu. W tym roku 15 kwietnia odbędzie się ona o godzinie 21:15 - będzie to pierwsza od dwóch lat Droga Krzyżowa, która wróci do rzymskiego Koloseum.

Wielki Piątek - jak wygląda post ścisły?

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Jest to drugi po Środzie Popielcowej dzień, kiedy katolików obowiązuje konieczność ograniczenia posiłków. Post ścisły oznacza powstrzymanie się od jedzenia mięsa oraz ograniczenie posiłków w ciągu dnia. Tego dnia wierni powinni zjeść maksymalnie trzy, niesyte posiłki. Post ścisły obowiązuje osoby od 18. do 60. roku życia.

Więcej o: