Wielkanoc 2022. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas wciąż zastanawia się, co włożyć do wielkanocnego koszyczka. Co, zgodnie z tradycją, powinno się w nim znaleźć? Podpowiadamy.

Wielkanoc 2022 obchodzimy 17 i 18 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny). Zgodnie z tradycją, z koszyczkiem wielkanocnym wybieramy się do kościoła w Wielką Sobotę, czyli w tym roku 16 kwietnia. Z jakich produktów spożywczych składa się święconka? Co symbolizują poszczególne produkty? Odpowiadamy. 

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielkanoc 2022. Co wkładamy do wielkanocnego koszyczka?

Święconkę do kościoła zabieramy w Wielką Sobotę. Nie możemy zapomnieć o jajach, chlebie oraz soli. Chleb jest symbolem Ciała Chrystusa, będącego symbolem życia dla chrześcijan. Jajko symbolizuje narodziny zmartwychwstanie, a sól - oczyszczenie, prostotę i prawdę.

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, WielkopolskaDobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Do święconek możemy włożyć też:

  • baranka - symbol wiosny, ale też niewinności, czystości i posłuszeństwa,
  • wędlinę - symbolizuje zdrowie, dostatek materialny i płodność,
  • ser - symbol przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody i zwierzętami,
  • masło - symbol dobrobytu,
  • ocet - symbol łez wyrażający ciężki los synów Abrahama w Egipcie,
  • chrzan - symbol pokonania goryczy męki Zbawiciela.

Wielkanoc 2022. Kiedy obchodzimy Święta Wielkanocne?

W IV w. n.e. podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca wypadającej po nadejściu wiosny. Wynika z tego, że święto Zmartwychwstania Pańskiego może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

deszcz - zdjęcie ilustracyjnePogoda na Wielkanoc 2022. Prognozy nie pozostawiają złudzeń

W 2022 roku Wielkanoc będziemy obchodzić dość późno, bo w drugiej połowie kwietnia, a dokładniej 17 i 18 kwietnia. Mimo to, Wielkanoc nie zapowiada się słonecznie. 

Więcej o: