Wielkanoc 2022. Jak zrobić pisanki wielkanocne? [POMYSŁY]

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, w związku z czym wielu z nas jest w trakcie świątecznych przygotowań. Jednym z nich jest dekorowanie kolorowych pisanek, które stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych symboli tych świąt. Możemy je robić sami, ale też z bliskimi i dziećmi. Nie masz pomysłu na pisanki? Mamy dla ciebie kilka sposobów do wykorzystania!

Wielkanoc 2022 już tuż tuż, a to oznacza, że to czas na przyozdabianie pisanek wielkanocnych. Możemy to zrobić na wiele sposobów - od barwienia ich na kolorowo i wydrapywanie na nich wzorków po korzystanie z naklejek czy bibuły. To świetna zabawa dla dzieci, dlatego warto je zaangażować i spędzić miło czas razem. 

Zobacz wideo Wielkanocne smocze jaja - idealne dla fanów "Gry o tron"

Wielkanoc 2022. Jak zrobić pisanki? Jak je zabarwić?

Jeden z najpopularniejszych sposobów na zrobienie pisanki to pomalowanie ich na różne kolory. Możemy do tego wykorzystać barwniki, jednak wcześniej koniecznie sprawdźmy, czy są one dopuszczone do kontaktu z żywnością. Barwniki kupicie w markecie, a w okresie wielkanocnym powinny znajdować się w niemal każdym osiedlowym sklepie. Rozpuszczamy je w gorącej wodzie, następnie wrzucamy jajka do pojemnika z zabarwioną wodą i pozostawiamy je tam na co najmniej kilkanaście minut. Teraz na pisankach możemy wydrapać dowolny wzór. 

Wielkanoc, święconka - zdjęcie ilustracyjneKościół prawosławny a katolicki. Jakie są różnice? Kiedy wypada Wielkanoc?

Jeśli zamiast gotowych barwników wolimy użyć tych naturalnych, nie ma problemu! Wykorzystamy do tego warzywa i przyprawy, które większość osób ma w kuchni, a nawet jeśli nie, są one łatwo dostępne w sklepach. Do barwienia jaj możemy użyć: 

  • czerwonej kapusty,
  • buraka, 
  • dyni lub marchwi,
  • kawy,
  • łupin cebuli, 
  • kurkumy, 
  • natki pietruszki, 
  • łupin czerwonej cebuli. 

Aby zabarwić jaja, wrzucamy wybrane warzywo lub przyprawę do wody, a następnie gotujemy ją z 1-2 łyżkami octu (pomoże on utrwalić kolor). Kiedy wywar będzie gotowy i przestygnie, wrzucamy do niego jajko i czekamy ok. 30 minut. To tyle! Pisanka jest gotowa - teraz możemy wydrapać na niej wzór bądź zostawić ją w jednolitym kolorze. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielkanoc 2022. Jak zrobić pisanki? Użyj naklejek

Aby przygotować pisanki, możemy też wykorzystać naklejki. Najlepiej sprawdzą się specjalne wielkanocne naklejki, które kurczą się i przylegają do pisanki pod wpływem gorącej wody. Jeśli jednak mamy ochotę użyć zwykłych, również możemy z nich skorzystać, trzeba jednak brać pod uwagę, że mogą się łatwo odkleić. 

pisanki - zdjęcie ilustracyjneWielkanoc 2022 - kiedy wypada? Ile dni wolnych od pracy? [KALENDARZ]

Wielkanoc 2022. Jak zrobić pisanki? Możesz wykorzystać bibułę i flamastry 

Kolejny pomysł na stworzenie wielkanocnych pisanek, to wykorzystanie kolorowych pisaków, najlepiej tych wodoodpornych. Narysowanie na jajkach własnego wzoru z pewnością będzie ogromną frajdą dla dzieci. Dodatkowo możecie też powycinać z bibuły rozmaite wzory i przykleić je do swojej pisanki. Dajcie się ponieść wyobraźni, a wasze dzieła będą wspaniałe. Oprócz bibuły możecie też wykorzystać kolorowy papier. 

Więcej o: