Wielkanoc 2022. Wielki Piątek - jak obchodzimy obrzędy? Czy tego dnia obowiązuje post?

Wielki Piątek to bardzo ważny dzień w kościele, który wchodzi w skład tzw. Wielkiego Tygodnia. W tym roku Wielki Piątek wypada 15 kwietnia. Czy tego dnia obowiązuje ścisły post? Jak wyglądają obchody tego dnia? Odpowiadamy.

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Wielki Piątek jest drugim dniem tzw. Triduum Paschalnego, czyli okresu trzech dni poprzedzających Wielkanoc. Jak go obchodzimy?

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielki Piątek. Jak obchodzimy ten dzień w kościele?

W Kościele katolickim Wielki Piątek stanowi dzień żałoby. W tym dniu nie jest odprawiana zwyczajna msza, jak w dniach powszednich i niedzielę. W Wielki Piątek księża odprawiają specjalną liturgię Wielkiego Piątku, która upamiętnia mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Podczas liturgii Wielkiego Piątku odbywa się uroczysta adoracja krzyża. Po południu celebrowane jest nabożeństwo, czytane są fragmenty Pisma Świętego. W niektórych kościołach odtwarzane jest tzw. Misterium Męki Pańskiej, czyli czuwanie przy symbolicznym grobie Jezusa.

Wielkanoc. Czy w Wielki Piątek trzeba przestrzegać postu? Kogo on obowiązuje?

Wiele osób zastanawia się, czy w Wielki Piątek obowiązuje post. Tak. To kolejny po Środzie Popielcowej dzień w kościele, kiedy wiernych obowiązuje tzw. ścisły post. Obowiązuje on osoby od 14. do 60. roku życia. Z tego obowiązku wykluczone są osoby chore, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą zachować wstrzemięźliwości.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda (zdjęcie ilustracyjne)Nadciąga duże ocieplenie - nawet 20 stopni C. Jaka pogoda w Wielkanoc?

Tego dnia wierzący powinni nie tylko powstrzymać się od jedzenia mięsa, ale też ograniczyć najadanie się posiłkami do syta. Dopuszczalne tego dnia produkty to m.in. ryby, nabiał, warzywa, owoce, kasze, itd. W Wielki Piątek nie wolno spożywać alkoholu, należy też powstrzymać się od innych używek.

Więcej o: