Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Wielki Piątek jest drugim dniem tzw. Triduum Paschalnego, czyli okresu trzech dni poprzedzających Wielkanoc. Jak go obchodzimy?
W Kościele katolickim Wielki Piątek stanowi dzień żałoby. W tym dniu nie jest odprawiana zwyczajna msza, jak w dniach powszednich i niedzielę. W Wielki Piątek księża odprawiają specjalną liturgię Wielkiego Piątku, która upamiętnia mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.
Podczas liturgii Wielkiego Piątku odbywa się uroczysta adoracja krzyża. Po południu celebrowane jest nabożeństwo, czytane są fragmenty Pisma Świętego. W niektórych kościołach odtwarzane jest tzw. Misterium Męki Pańskiej, czyli czuwanie przy symbolicznym grobie Jezusa.
Wiele osób zastanawia się, czy w Wielki Piątek obowiązuje post. Tak. To kolejny po Środzie Popielcowej dzień w kościele, kiedy wiernych obowiązuje tzw. ścisły post. Obowiązuje on osoby od 14. do 60. roku życia. Z tego obowiązku wykluczone są osoby chore, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą zachować wstrzemięźliwości.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Tego dnia wierzący powinni nie tylko powstrzymać się od jedzenia mięsa, ale też ograniczyć najadanie się posiłkami do syta. Dopuszczalne tego dnia produkty to m.in. ryby, nabiał, warzywa, owoce, kasze, itd. W Wielki Piątek nie wolno spożywać alkoholu, należy też powstrzymać się od innych używek.