Poniedziałek Wielkanocny 2022. Czy to dzień wolny od pracy?

Poniedziałek Wielkanocny jest drugim dniem świąt, w którego trakcie, zgodnie z polską tradycją, polewa się inne osoby wodą - ma to formę żartu, ale ma też przynieść szczęście oblanej osobie na cały rok. Czy Poniedziałek Wielkanocny jest wolny od pracy? Odpowiadamy.

Poniedziałek Wielkanocny to dzień, w którym wszyscy polewają się wodą. Zwyczaj nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich. Symbolizowały budzenie się przyrody do życia. Tzw. śmigus-dyngus to tradycja, której korzenie sięgają XIV wieku. Pierwotnie były to dwa odrębne obyczaje, ale z czasem ich nazwy się połączyły. Śmigus polegał na biciu panien gałązkami lub palmami po nogach, natomiast Dyngus oznaczał datek w postaci pisanki za to, by nie zostać oblanym. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Doda ubrała wielkanocną choinkę

Poniedziałek Wielkanocny. Czy to dzień wolny od pracy?

W Polsce mamy pulę 13. świąt wolnych od pracy.  Wielu się zastanawia, czy w Poniedziałek Wielkanocny będą musieli wrócić do obowiązków służbowych lub szkolnych. Odpowiedź brzmi: nie. Jest to czas przerwy i dzień ustawowo wolny od pracy.

Część osób pyta też o to, czy pracodawca "odda" nam dzień wolny za Wielkanoc, która jak zawsze wypada w niedzielę. Niestety tak się nie stanie. Pracodawca jest bowiem zobowiązany do udzielenia nam dodatkowego dnia wolnego tylko w przypadku, gdy święto wypada w sobotę. Tylko jedno święto w tym roku w sobotę. Był to Nowy Rok.

Dni wolne 2022. Kiedy wypadają długie weekendy?

Według kalendarza w 2022 roku czeka nas jeszcze siedem długich weekendów. Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia wypadają w niedzielę i poniedziałek. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli 15 sierpnia, to również poniedziałek, co oznacza, że weekend 13-14 sierpnia przedłuży się o jeden dzień. 

Przedstawiamy długie weekendy w 2022 roku:

  • kwiecień (16-18 kwietnia, święta wielkanocne);
  • kwiecień/maj (30 kwietnia-3 maja, weekend majowy - w tym przypadku, aby mieć długi wolny weekend, należy wziąć jeden dzień urlopu);
  • czerwiec (16-19 czerwca, Boże Ciało - by mieć cały długi wolny weekend, należy wziąć jeden dzień urlopu);
  • sierpień (13-15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny);
  • październik/listopad (29 października-1 listopada, Wszystkich Świętych - by mieć cały długi wolny weekend, należy wziąć jeden dzień urlopu);
  • listopad (11-13 listopada, Święto Niepodległości);
  • grudzień (24-26 grudnia, Boże Narodzenie).

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: