Poniedziałek Wielkanocny to dzień, w którym wszyscy polewają się wodą. Zwyczaj nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich. Symbolizowały budzenie się przyrody do życia. Tzw. śmigus-dyngus to tradycja, której korzenie sięgają XIV wieku. Pierwotnie były to dwa odrębne obyczaje, ale z czasem ich nazwy się połączyły. Śmigus polegał na biciu panien gałązkami lub palmami po nogach, natomiast Dyngus oznaczał datek w postaci pisanki za to, by nie zostać oblanym.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
W Polsce mamy pulę 13. świąt wolnych od pracy. Wielu się zastanawia, czy w Poniedziałek Wielkanocny będą musieli wrócić do obowiązków służbowych lub szkolnych. Odpowiedź brzmi: nie. Jest to czas przerwy i dzień ustawowo wolny od pracy.
Część osób pyta też o to, czy pracodawca "odda" nam dzień wolny za Wielkanoc, która jak zawsze wypada w niedzielę. Niestety tak się nie stanie. Pracodawca jest bowiem zobowiązany do udzielenia nam dodatkowego dnia wolnego tylko w przypadku, gdy święto wypada w sobotę. Tylko jedno święto w tym roku w sobotę. Był to Nowy Rok.
Według kalendarza w 2022 roku czeka nas jeszcze siedem długich weekendów. Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia wypadają w niedzielę i poniedziałek. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli 15 sierpnia, to również poniedziałek, co oznacza, że weekend 13-14 sierpnia przedłuży się o jeden dzień.
Przedstawiamy długie weekendy w 2022 roku:
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.