Wielkanoc 2022. Kiedy wypada? Od kiedy jest przerwa wielkanocna w szkołach?

Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas wciąż jednak nie ma pewności, kiedy dokładnie wypadają święta oraz jak długo trwa przerwa wielkanocna w szkole. Podpowiadamy.

W IV w. n.e. podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca wypadającej po nadejściu wiosny. Wynika z tego, że święto Zmartwychwstania Pańskiego może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W 2022 roku Wielkanoc będziemy obchodzić w drugiej połowie kwietnia, a dokładniej 17 i 18 kwietnia.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielkanoc 2022. Przerwa wielkanocna w szkołach

Wielkanoc 2022 wypada w drugiej połowie kwietnia, a dokładniej 17-18 kwietnia. Przerwa wielkanocna w szkołach trwa zawsze jednak nieco dłużej. Rozpoczyna się już w Wielki Czwartek i kończy we wtorek po świętach. Oznacza to, że w tym roku wolne od szkoły zacznie się 14 kwietnia, a zakończy 19 kwietnia. Warto więc zaplanować sobie w tym czasie urlop, by móc spędzić ten czas z dziećmi.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Wielkanoc 2022. Obchody i tradycje wielkanocne

Dla chrześcijan Wielkanoc jest duchową refleksją nad męką Chrystusa, radością ze Zmartwychwstania i czasem spędzonym z rodziną. Ważnym elementem świąt wielkanocnych jest święcenie pokarmu i dzielenie się nim z najbliższymi podczas uroczystego śniadania.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Barszcz białyPotrawy wielkanocne. Jakie dania powinny zagościć na stołach? [LISTA]

Wieczorem w Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne. W Kościele jest to dzień upamiętniający ustanowienie przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa oraz Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Wielki Piątek natomiast jest dniem zadumy nad męką Chrystusa. W Wielką Sobotę święcimy koszyki wielkanocne z pokarmami, a w Niedzielę Wielkanocną celebrujemy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poniedziałek Wielkanocny, nazywany lanym poniedziałkiem, to kolejny dzień świętowania. W tym dniu zgodnie z tradycją polewamy się wodą.

Więcej o: