Święta Wielkanocne obchodzone są przez większość Polaków podobnie. Co roku na stół trafiają określone potrawy. Dzieci przygotowują pisanki i idą do kościoła, aby ksiądz poświęcił koszyczek, w którym znajdują się tradycyjne produkty tj. jaja, chleb czy ocet. Następnie w rodzinnym gronie jemy przygotowane z nich śniadanie. Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze święto w roku obchodzone na cześć Zmartwychwstania Jezusa. Liczne tradycje, które wiążą się z obchodami tego wydarzenia, mają swoje korzenie u dawnych Słowian. Dziś uchodzą jednak za pogańskie.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze święto w roku. Oczekiwania na nie rozpoczyna Karnawał (zapusty). Trwa on od 6 stycznia - Święta Trzech Króli - a kończy się dzień przed Środą Popielcową, która wypada na 46 dni przed zmartwychwstaniem Jezusa. W ostatnie dni karnawału trwają tak zwane ostatki - ostatnia okazja do hucznej zabawy przed 40-dniowym okresem postu i wyciszenia.
Następnie, 7 dni przed Wielkanocą jest Niedziela Palmowa. Symbolizuje wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Zanosimy wówczas do kościoła kolorowe palmy wielkanocne. Dzień rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas, w którym wspomina się najważniejsze dla wiary chrześcijańskiej wydarzenia. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne. Święta kończy Wielki Poniedziałek inaczej zwany śmigusem-dyngusem.
Najbardziej znanym zwyczajem wielkanocnym, który zachował się do dziś, jest malowanie pisanek. Dawnej jednak to wyłącznie kobiety zdobiły jajka, a nie dzieci. Ponadto barwiono je tylko na czerwono, co wiąże się z legendą, która głosi, że jajka kupione przez Marię Magdalenę, po zmartwychwstaniu Chrystusa, przybrały właśnie ten kolor.
Mniej znanym zwyczajem jest "wieszanie Judasza", czyli kukły ze słomy, przyozdobionej wstążkami i ubranej w różne skrawki materiału. Podobnie jak Marzannę w rytualny sposób ją topiono lub palono, aby przywołać wiosnę i pożegnać zimę. Tradycja nawiązuje do chrześcijańskiej historii i ma w symboliczny sposób wymierzać sprawiedliwość zdrajcy Jezusa. Zwyczaj kultywuje się jeszcze na Podkarpaciu.
Na Kujawach w wielkanocny niedzielny wieczór obchodzone były przywołówki, które polegają na przywoływaniu panien przez chłopców. Dawniej młodzieńcy wspinali się na dach lub drzewo i recytowali wierszyki dotyczące kobiet. Ponadto musieli wykupić wybrankę za odpowiednie podarunki. Zwyczaj został zapoczątkowany na przełomie 1832 i 1833 roku. Zachował się jeszcze w Szymborzu (woj. kujawsko-pomorskie), obecnie dzielnicy Inowrocławia.
Według polskiej tradycji na wielkanocnym stole nie może zabraknąć:
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.