Wielkanoc 2022 - kiedy wypada? Jak dużo będzie dni wolnych od pracy? [KALENDARZ]

Wielkanoc w 2022 roku wypada w kwietniu. Im bliżej świąt, tym więcej osób zastanawia się, jak wygląda kalendarz dni wolnych od pracy w tym miesiącu. Jak wziąć urlop, by cieszyć się długim weekendem?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, a dni, kiedy przypada, wyliczane są zgodnie z pełnią Księżyca. Wypada ona zawsze w ostatnią dobę przed pierwszą pełnią po równonocy wiosennej.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielkanoc 2022 - kiedy wypada?

Obchody Triduum Paschalnego rozpoczynają się tradycyjnie w Wielki Czwartek. W 2022 roku wypada on 14 kwietnia. Triduum trwa do Wielkiej Soboty - 16 kwietnia. Wielkanoc wypada więc dokładnie w niedzielę 17 kwietnia. Następnego dnia, 18 kwietnia, przypada Poniedziałek Wielkanocny.

Święta wielkanocne 2022. Które dni są wolne? Kiedy wziąć urlop?

Dni wolne od pracy to Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny. Aby cieszyć się dłuższym weekendem warto byłoby wziąć urlop od 19 do 22 kwietnia. Przy wolnych dniach 17 i 18 kwietnia wypada w sumie dziewięć dni wolnego. Urlop wybrany tylko 19 kwietnia zapewni nam natomiast cztery dni odpoczynku.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Barszcz białyPotrawy wielkanocne. Jakie dania powinny zagościć na stołach? [LISTA]

Wielkanoc 2022 - jak obchodzimy?

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Upamiętnia ono ustanowienie przez Jezusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Wielki Piątek to dla katolików dzień zadumy nad męką Chrystusa. Tego dnia odbywa się także Droga Krzyżowa w Watykanie.

W Wielką Sobotę wierni chodzą z koszyczkiem wielkanocnym do kościoła, gdzie ksiądz święci pokarm. W trakcie epidemii koronawirusa episkopat przygotował też formułkę do samodzielnego poświęcenia koszyczka w domu.

Wielkanoc zaczyna się od tradycyjnego, rodzinnego śniadania. Rodzina spotyka się także w Poniedziałek Wielkanocny. Tego dnia często polewamy się wodą. Dawniej był to symbol płodności, dlatego polewano zazwyczaj młode panny.

Niedziela Palmowa 2022. Kiedy wypada? Jak zrobić palmę wielkanocną?Niedziela Palmowa 2022. Kiedy wypada? Jak zrobić palmę wielkanocną?

Więcej o: