Wielkanoc 2022. Kiedy wypada w Polsce, a kiedy w Ukrainie? Na ile dni wolnego możemy liczyć?

Święta Wielkanocne 2022 zbliżają się wielkim krokiem. To wyjątkowy czas dla wszystkich chrześcijan. Wielkanoc jest jednak świętem ruchomym, a wiele osób zastanawia się, kiedy dokładnie wypada w tym roku i na ile dni wolnych możemy w związku z tym liczyć.
Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Święta wielkanocne to nie tylko najstarsze święto chrześcijańskie, ale i najważniejsze. To właśnie wtedy celebrujemy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. 

Święta wielkanocne 2022 - kiedy wypadają?

Wielkanoc jest świętem ruchomym - może wypaść między 22 marca a 25 kwietnia. Jej data zależna jest od pierwszej pełni księżyca wypadającej po nadejściu wiosny. W tym roku Niedziela Wielkanocna przypadnie na 17 kwietnia. Obchody Triduum Paschalnego rozpoczynają się jednak wcześniej - w tym roku Wielki Czwartek przypada na 14 kwietnia. 

Niedziela Palmowa 2022. Kiedy wypada? Jak zrobić palmę wielkanocną?Niedziela Palmowa 2022. Kiedy wypada? Jak zrobić palmę wielkanocną?

Wielkanoc w Ukrainie - kiedy wypada?

Ukraińcy korzystają z kalendarza juliańskiego, a więc ich święta wielkanocne wypadają w innym terminie niż nasze. W tym roku przypadną na 24 kwietnia. Same zwyczaje są jednak dość zbliżone do polskich. Na świątecznym stole pojawiają się kolorowe pisanki, a wierni udają się do kościołów z koszyczkiem wielkanocnym, w którym znajdziemy produkty znane z polskich święconek: jajka, chrzan, masło, kiełbasę, pieczywo, sól i ocet. Praktykowane jest także obchodzenie śmigusa-dyngusa.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

zdjęcie ilustracyjneWielkanoc 2022 - jakie potrawy powinny znaleźć się na świątecznym stole?

Wielkanoc 2022 - ile dni wolnego?

Wielki Czwartek i Wielki Piątek to dni pracujące. Wielkanoc przypada jednak na 17 kwietnia, a to oznacza, że czeka nas długi weekend. Drugi dzień świąt, czyli Poniedziałek Wielkanocny, zwany także lanym poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem, jest bowiem dniem wolnym od pracy.

Zgodnie z polską tradycją w lany poniedziałek w ramach żartów wierni polewają się wzajemnie wodą. Jest to nawiązanie do budzenia się przyrody do życia, jednak w chrześcijaństwie wiąże się także z oczyszczającym znaczeniem wody, a także upamiętnieniem rozpędzania gromadzących się tłumów rozmawiających o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Więcej o: