Święta wielkanocne to nie tylko najstarsze święto chrześcijańskie, ale i najważniejsze. To właśnie wtedy celebrujemy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Wielkanoc jest świętem ruchomym - może wypaść między 22 marca a 25 kwietnia. Jej data zależna jest od pierwszej pełni księżyca wypadającej po nadejściu wiosny. W tym roku Niedziela Wielkanocna przypadnie na 17 kwietnia. Obchody Triduum Paschalnego rozpoczynają się jednak wcześniej - w tym roku Wielki Czwartek przypada na 14 kwietnia.
Ukraińcy korzystają z kalendarza juliańskiego, a więc ich święta wielkanocne wypadają w innym terminie niż nasze. W tym roku przypadną na 24 kwietnia. Same zwyczaje są jednak dość zbliżone do polskich. Na świątecznym stole pojawiają się kolorowe pisanki, a wierni udają się do kościołów z koszyczkiem wielkanocnym, w którym znajdziemy produkty znane z polskich święconek: jajka, chrzan, masło, kiełbasę, pieczywo, sól i ocet. Praktykowane jest także obchodzenie śmigusa-dyngusa.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wielki Czwartek i Wielki Piątek to dni pracujące. Wielkanoc przypada jednak na 17 kwietnia, a to oznacza, że czeka nas długi weekend. Drugi dzień świąt, czyli Poniedziałek Wielkanocny, zwany także lanym poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem, jest bowiem dniem wolnym od pracy.
Zgodnie z polską tradycją w lany poniedziałek w ramach żartów wierni polewają się wzajemnie wodą. Jest to nawiązanie do budzenia się przyrody do życia, jednak w chrześcijaństwie wiąże się także z oczyszczającym znaczeniem wody, a także upamiętnieniem rozpędzania gromadzących się tłumów rozmawiających o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.