Prima Aprilis - co to za święto i jak jest obchodzone w Polsce, a jak we Włoszech?

1 kwietnia w Polsce obchodzimy Prima Aprilis. Tego dnia żarty są dozwolone nawet na tym obszarze, gdzie się ich nie spodziewamy. Dlatego też warto być uważnym, by nie dać się na jakieś niesamowite informacje. Co oznacza Prima Aprilis i jak był obchodzony dawniej?

W Prima Aprilis wprowadzanie ludzi w błąd i sprawianie, by uwierzyli w coś zupełnie nieprawdziwego, uchodzi żartownisiom na sucho. Skąd jednak wzięło się to święto i gdzie jest obchodzone poza Polską? 

Zobacz wideo Ciastka frytki z dżemowym ketchupem

Prima Aprilis - 1 kwietnia obchodzimy w Polsce święto żartów

Nazwa Prima Aprilis pochodzi z języka łacińskiego i oznacza pierwszy dzień kwietnia. Początki święta żartów, które jest co roku obchodzone w Polsce, wywodzą się już ze średniowiecza. Niektórzy badacze uważają, że źródeł można doszukać się już w starożytnym Rzymie. Brak określenia konkretnej daty bierze się głównie z tego, że nie ma stuprocentowej pewności, skąd tak naprawdę wzięło się Prima Aprilis. 

Historycy wskazują m.in. na święto Cerialii, obchodzone w starożytnym Rzymie od 12 do 19 kwietnia ku czci bogini wegetacji i urodzajów - Cerery. Organizowano wówczas igrzyska i przedstawienia teatralne. Ostatniego dnia odbywały się wyścigi konne oraz wypuszczano lisy z przywiązanymi do nich płonącymi pochodniami.  

Kolejny trop do starożytnego Rzymu prowadzi też przez inne święto - Veneralia. Uroczystości te obywały się 1 kwietnia, a obchodzono je dokładnie tak, jak Prima Aprilis - czyli mówiono żarty, opowiadano kawały i robiono innym dowcipy. Charakterystyczne były występy komików - głównie mężczyzn przebranych za kobiety. 

W średniowieczu natomiast Nowy Rok często obchodzony był 1 kwietnia, 25 marca lub 25 grudnia. To się zmieniło dopiero pod koniec XVI wieku, gdy papież Grzegorz XIII ujednolicił kalendarz chrześcijański. Niektórzy mieszkańcy Europy nie wierzyli jednak w taką zmianę i nadal obchodzono Nowy Rok 1 kwietnia. Wówczas odbywały się zabawy i planowano dowcipy - gdy ktoś się nabrał, nazywany był "kwietniowym głupcem". 

Obchody Prima Aprilis na świecie - kto świętuje 1 kwietnia?

Inna wersja mówi, że Prima Aprilis narodziło się we Francji, gdzie naklejano nieświadomym osobom kartkę z rybą na plecy. Inny żart polegał na wysłaniu po świeże ryby osoby, która nie wiedziała, że w kwietniu - ze względu na tarło, połów ryb był zabroniony. 

Po decyzji papieża we Włoszech narodziła się nowa tradycja. Wcześniej Włosi świętowali Nowy Rok od 25 marca do 1 kwietnia, w tym czasie wręczając sobie prezenty. Po decyzji papieża zaczęli wręczać sobie w formie żartu puste paczki. 

W krajach anglojęzycznych 1 kwietnia nazywany jest "Dniem Głupców". Święto to jest znane w Wielkiej Brytanii, Australii i RPA. Wzajemne oszukiwanie i żartowanie jest jednak zwyczajowo dozwolone tylko do południa.

1 kwietnia żarty robią też mieszkańcy Niemiec, Austrii, Szkocji ("Polowanie na głupca), Litwy ("Dzień Kłamcy"), Portugalii czy Rosji ("Dzień śmiechu"). 

W krajach hiszpańskojęzycznych żartownisie świętują 28 grudnia - wówczas obchodzony jest "Dia de los Santos Inocentes" ("Dzień Świętych Niewiniątek").  

Więcej o: