Niedziela Palmowa 2022. Kiedy wypada? Jak zrobić palmę wielkanocną?

Niedziela Palmowa jest świętem obchodzonym przez kościół katolicki, które upamiętnia przybycie Jezusa do Jerozolimy. Ludzie przywitali go wówczas z wielkim entuzjazmem, machając gałązkami oliwnymi. Tego dnia wierni przychodzą na mszę z przystrojonymi palmami. Jak ją zrobić? Kiedy wypada to święto? Odpowiadamy.

Niedziela Palmowa 2022 przypada na 7 dni przed Wielkanocą - w tym roku jest to 10 kwietnia. Według tradycji wierni w tym dniu przynoszą do kościoła palmy, które są symbolem odradzającego się życia. Po ich poświęceniu i zakończeniu liturgii rozpoczyna się uroczysta procesja.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Syn Joanny Opozdy zaczął gaworzyć

Palma wielkanocna. Skąd wywodzi się tradycja?

Palma wielkanocna święcona jest od VII wieku. Tradycję zapoczątkował kościół francuski. Do Polski zwyczaj przybył w XI wieku. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nie stanie im się nic złego. Palma ma chronić przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Ma zapewnić domownikom zdrowie i spokój, a także uchronić plony przed gradobiciem. 

Afazja - czym jest ta dolegliwość? Jak się objawia?Afazja - co to za choroba? Jak się objawia i leczy?

Niedziela Palmowa 2022. Jak zrobić palmę wielkanocną?

Palma musi być przede wszystkim kolorowa. "W palmie powinny się znaleźć gałązki wierzbowe z puszystymi, srebrzystymi baziami, nazywanymi też kotkami" - podaje portal Polska Tradycja. Nie używa się natomiast gałązek topoli, ponieważ uważa się, że to na niej powiesił się Judasz. 

Aby wykonać palmę, warto zaopatrzyć się w suszone rośliny, kwiaty m.in. żonkile, krokusy, gałązki bazi lub bukszpanu czy prosty patyk. Palmę można przyozdobić również bibułą i krepą, a nawet wstążkami i tasiemkami. Jeśli zebraliśmy wszystkie niezbędne elementy, co dalej?

  1. Ułóż na stole rośliny, które chcesz wykorzystać.
  2. Z wybranych gałązek stwórz bazę i zwiąż ją ciasno sznurkiem lub nitką.
  3. Do bazy dołącz ozdobne rośliny.

Warto pamiętać, że według wierzeń palmy nie wolno wyrzucić na śmietnik, bo może to sprowadzić nieszczęście na domowników. Jeśli już jej nie chcemy, powinniśmy ją spalić

Zdjęcie ilustracyjnePrima Aprilis 2022. Kiedy obchodzimy to święto?

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: