Bruce Willis ogłosił, że cierpi na afazję. Wyznanie aktora sprawiło, że coraz więcej osób poszukuje informacji na temat tego schorzenia. Czym jest afazja?
Afazja to schorzenie, które stopniowo odbiera zdolności do komunikacji, a tym samym odbiera szanse na samodzielne funkcjonowanie. Z biegiem choroby pacjent traci zdolność do mówienia lub zupełnie nie rozumie wypowiadanych słów.
Afazja zwykle w początkowym stanie objawia się:
Następnie u choregu postępuje pogarszanie się stanu zdrowia. Osoba dotknięta afazją zostaje całkowicie odizolowana od świata, z którym nie potrafi się w żaden sposób skomunikować. W zaawansowanej postaci dochodzi też do problemów z pamięcią, porażeń ciała, zaburzeń połykania, zaburzeń widzenia.
Za główną przyczynę afazji uznaje się uszkodzenia struktury mózgu, które powstają w wyniku:
Rzadziej zdarza się, że afazja wynika z zatrucia toksynami - zwykle dotyczy to alkoholu metylowego, tlenku węgla lub chemikaliów. Do afazji może dojść na skutek przyjmowania narkotyków. Najczęstszą przyczyną afazji jest natomiast udar mózgu.
Afazja nie jest chorobą, a jedynie objawem innego schorzenia. Leczenie polega więc na leczeniu choroby podstawowej. W zależności od źródła problemu, pomocne mogą być leki przeciwdrgawkowe, ale też terapia logopedyczna i psychologiczna. Nie zawsze jednak leczenie kończy się sukcesem. Możliwość zatrzymania afazji zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz jego choroby.
Sama afazja dzieli się na różne kategorie, w zależności od tego, jaki obszar komunikacyjny uległ największemu pogorszeniu. Z tego też powodu wyróżnia się: