Wielki Czwartek - jak obchodzimy to święto? Czy to dzień wolny od pracy?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas zastanawia się, kiedy wypadają święta oraz jak przedstawiają się dni wolne od pracy w tym okresie. Jak obchodzimy Wielki Czwartek? Czy w ten dzień przypada dzień wolny od pracy? Odpowiadamy.

Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Upamiętnia on Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii. Kiedy wypada to święto? Jak je obchodzimy?

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielkanoc 2022. Kiedy wypada Wielki Czwartek?

Wielki Czwartek to ruchome chrześcijańskie święto, które wypada zawsze trzy dni przed Wielkanocą. W 2022 roku będziemy je obchodzić dość późno, bo dopiero 14 kwietnia. Nie jest to dzień wolny od pracy, jednak dzieci i młodzież tego dnia nie idą już do szkoły.

Wielki Czwartek - jak wyglądają obchody tego święta? Odprawiane obrzędy

Wielki Czwartek to dzień, który jest upamiętnieniem Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus zapowiedział zdradę Judasza, ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa oraz przepowiedział, że święty Piotr się go zaprze.

Msza, która odbywa się w Wielki Czwartek, czyli Msza Wieczerzy Pańskiej,  odbywa się wieczorem i rozpoczyna tak zwane Triduum Paschalne. Żadna inna msza nie odbywa się w kościołach parafialnych tego dnia. Co ciekawe, kończy ona Wielki Post.  

W jej trakcie w kościele rozbrzmiewa hymn "Chwała na wysokości Bogu". Wyciszone zostają również kościelne dzwony. Coraz rzadziej w kościołach następuje "Mandatum", czyli gest obmycia nóg dwunastu osobom. W trakcie mszy Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy adoracji, tak zwanej ciemnicy, co symbolizuje uwięzienie Jezusa Chrystusa. A adoracja trwa do Wielkiego Piątku.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Po liturgii z ołtarza zdejmowane są świece, obrus, mszał i krzyż. Jest to symbolem odarcia Jezusa z szat. Ołtarz pozostaje pusty aż do Mszy Wigilii Paschalnej, a tabernakulum otwarte - jest to znak, że Jezus już w nim nie przebywa, ale czeka na wyrok.

Z kolei w kościołach katedralnych odbywa się jeszcze poranna msza - Msza Krzyżma, podczas której święcone są oleje służące do namaszczeń. Odprawia ją biskup diecezjalny wraz z kapłanami, którzy odnawiają swoje przyrzeczenia.

Więcej o: