Wielki Czwartek 2022 - kiedy wypada? Co to za święto?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, pora więc na Wielki Czwartek rozpoczynający Triduum Paschalne. Kiedy dokładnie wypada to święto i z czym jest związane?
Zobacz wideo Wielkanoc. Śledź pod szubą

Jako że Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, wiele osób zastanawia się, kiedy wpada Wielki Czwartek. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Wielki Czwartek 2022 - kiedy wypada?

Wielki Czwartek to święto ruchome, które co roku przypada w Wielkim Tygodniu - trzy dni przed Wielkanocą, rozpoczyna więc Triduum Paschalne. Jego termin wypada więc między 19 marca a 22 kwietnia. W 2022 roku Wielki Czwartek będziemy obchodzić natomiast 14 kwietnia. No dobrze, ale co to właściwie za święto?

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

zdjęcie ilustracyjne Wielkanoc 2022 - jakie potrawy powinny znaleźć się na świątecznym stole?

Wielki Czwartek - co to za święto?

Wielki Czwartek to święto chrześcijańskie. Dzień ten upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus zapowiedział zdradę Judasza, zaparcie się św. Piotra, a także ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. 

Kiedy obchodzimy Wielkanoc 2022? Wielkanoc 2022. Kiedy rozpoczynają się święta wielkanocne?

Wielki Czwartek. Jak wygląda msza?

W kościołach parafialnych w Wielki Czwartek odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza - Msza Wieczerzy Pańskiej. Wraz z jej rozpoczęciem kończy się okres Wielkiego Postu, a zaczyna Triduum Paschalne. W kościołach śpiewany jest hymn "Chwała na wysokości Bogu". W niektórych świątyniach możemy spotkać się także z "Mandatum", czyli gestem obmycia nóg dwunastu osobom. 

Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tzw. ciemnicy, co jest symbolem uwięzienia Jezusa. Adoracja trwa do późnej nocy, a następnie przez cały Wielki Piątek. Po liturgii świece, obrus, mszał i krzyż zostają zdjęte z ołtarza, co jest symbolem obdarcia Chrystusa z szat. Trwa to aż do Mszy Wigilii Paschalnej. Podobnie z tabernakulum, które pozostaje przez ten czas otwarte, co natomiast jest znakiem, że Jezus czeka na wyrok.

Więcej o: