Rosja. Siergiej Szojgu ogłasza "koniec pierwszej fazy operacji" w Ukrainie. Wskazał na priorytet

Siergiej Szojgu w ostatnim czasie wrócił do aktywności, ogłaszając "koniec pierwszej fazy operacji wojskowej" w Ukrainie. Minister Obrony Rosji mówił też, jakie ą główne cele rosyjskiego wojska. Powtórzył wówczas także propagandowy przekaz Kremla.

Jak podaje rosyjska agencja Interfax, minister obrony Rosji wystąpił podczas telekonferencji i było to pierwsze przemówienie Siergieja Szojgu od wielu dni. Polityk ogłosił we wtorek 29 marca zakończenie "pierwszej fazy operacji wojskowej", czyli wojny w Ukrainie. 

Zobacz wideo Sienkiewicz: Myślę, że do końca kwietnia mamy szansę na trwałe zawieszenie broni

Siergiej Szojgu: Ogólnie rzecz biorąc, główne cele pierwszego etapu tej operacji zostały osiągnięte

Minister obrony zapewnił, że Rosja śledzi oświadczenia państw NATO. Dotyczy to zwłaszcza zamiaru udzielenia wsparcia militarnego Ukrainy. - Monitorujemy oświadczenia przywódców niektórych państw NATO o zamiarze dostarczenia Ukrainie samolotów i systemów obrony powietrznej. W przypadku ich realizacji będziemy odpowiednio reagować - zapowiedział Szojgu.

- Postrzegamy stanowisko Zachodu, który dostarcza Ukrainie śmiercionośną broń, jako nieodpowiedzialne. Niekontrolowane uzbrajanie ludności i najemników zaostrza sytuację i może w końcu stworzyć zagrożenie dla samych Europejczyków - stwierdził dalej minister obrony Rosji. Polityk nie powiedział jednak, że sytuację najbardziej zaostrza rosyjski ostrzał obiektów cywilnych w Ukrainie. 

- Ogólnie rzecz biorąc, główne cele pierwszego etapu tej operacji zostały osiągnięte. Potencjał bojowy Sił Zbrojnych Ukrainy został znacznie uszczuplony, co pozwala nam skoncentrować uwagę i główne wysiłki na osiągnięciu głównego celu, czyli wyzwoleniu Donbasu - mówił Szojgu, powtarzając propagandę Kremla. Rosja zarzuciła bowiem Ukrainie rzekome zwalczanie rosyjskojęzycznej ludności, co miało być przyczyną agresji na ten kraj. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej ŁawrowRosja wydaliła 10 dyplomatów krajów bałtyckich. Jako "środek odwetowy"

Rosja. Minister obrony powiela kłamstwa o prowadzeniu "akcji humanitarnej" w Ukrainie

- Udało się osiągnąć przewagę powietrzną. Siły powietrzne i sieć obrony powietrznej zostały praktycznie zniszczone - stwierdził Szojgu, którego zdanie nie pokrywa się z danami wywiadowczymi np. Wielkiej Brytanii czy USA, według których Rosja nawet przez jeden dzień wojny nie zyskała przewagi powietrznej w Ukrainie. Szojgu mówił też o "znacznych stratach" wojska ukraińskiego, ale nie przytaczał danych dotyczących strat Rosji.

Szojgu stwierdził też, że Rosja prowadzi na terenach separatystycznych republik i w Ukrainie "akcje humanitarne". Nie wyjaśnił jednak, na czym one polegają. Ukraina natomiast od kilku dni alarmuje o masowych przesiedleniach Ukraińców, którzy są wywożeni bez ich zgody do Rosji. Warto dodać, że Rosjanie wielokrotnie łamali zawieszenie broni i uniemożliwiali przejazd konwojów humanitarnych czy ewakuowanie ludności cywilnej. 

Wypowiedź Siergieja Szojgu jest pierwszą od 11 marca, kiedy to przestał pojawiać się w mediach. Według ukraińskiego wywiadu minister obrony Rosji przeszedł zawał serca. "To dlatego od połowy marca nie pojawiał się publicznie. Szojgu doznał ataku serca po tym, gdy usłyszał od Putina zarzuty w sprawie całkowitej porażki inwazji na Ukrainę" - pisał doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko na Facebooku. Rosyjski szef resortu obrony ma przechodzić rehabilitację w Głównym Wojskowym Szpitalu Klinicznym im. N. Burdenki. 

Rosyjsko-ukraińskie negocjacje w TurcjiRosyjski MON: Ograniczymy działania w kierunku Kijowa i Czernihowa

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: