Wielkanoc 2022. Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post?

W dalszym ciągu katolicy obchodzą Wielki Post, podczas którego wierni na całym świecie poszczą i pokutują. Zaczyna się on w Środę Popielcową i kończy podczas świąt wielkanocnych. Czy w nadchodzącą Wielką Sobotę też obchodzimy post?

W 2022 roku Środę Popielcową obchodziliśmy 2 marca - był to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który trwa 40 dni (nie licząc niedziel). Popielec to dzień, w którym katolików obowiązuje ścisły post - osoby między 18. a 60. rokiem życia powinny tego dnia ograniczyć pokarmy. Z kolei osoby w wieku powyżej 14 lat nie powinny jeść mięsa. Jak to jednak wygląda w Wielką Sobotę?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielkanoc 2022. Do kiedy trwa okres wielkopostny?

Okres wielkopostny w tym roku zaczął się 2 marca i potrwa do soboty, 16 kwietnia - zakończy się więc dzień przed Wielkanocą. Zgodnie z obowiązującym do 1983 roku prawem kanonicznym, post trwa do Wielkiej Soboty i to ten dzień przyjmuje się jako moment jego zakończenia. Aktualny kodeks prawa kanonicznego nie precyzuje jednak samego dnia jego zakończenia. W przekonaniu wielu katolików post przestrzegany jest tylko do momentu powrotu do domu ze święconką, czyli najczęściej w godzinach przedpołudniowych.

Rezurekcja jest dla Kościoła powszechnego znakiem, że Chrystus zmartwychwstał (czyli wrócił). Stąd logika znaku domaga się, aby post w Wielką Sobotę obowiązywał do tej Wigilii Paschalnej - Rezurekcji przez cały dzień. 

Wielkanoc 2022. Skąd przekonanie, że post w sobotę trwa do południa?

Ma to po części swoją motywację historyczną. Poprzedni Kodeks Prawa Kanonicznego, wydany w 1917 r. przez papieża Benedykta XV ustanawiał post w Wielką Sobotę do godz. 12.00. Ponieważ w tamtych czasach Wigilię Paschy, czyli Rezurekcję, odprawiano w sobotę rano. Wigilia zaś była znakiem Zmartwychwstania. Jeśli Pan już wrócił - zmartwychwstał - traci sens dalszy post. Widzimy więc, że liturgicznie jest to zrozumiałe.

Aktualnie, tak jak w pierwszych wiekach, odprawiamy Wigilię (czyli Rezurekcję), w nocy, po zachodzie słońca. Stąd logika znaku domaga się postu do czasu Wigilii. Potwierdza to Konstytucja o Świętej Liturgii Soboru Watykańskiego II: "Post paschalny zachowuje się obowiązkowo w Wielki Piątek, a zachęca, zaleca w miarę możliwości w Wielką Sobotę" (n. 110).

Post w Wielką Sobotę aż do Wigilii nie jest obowiązkiem, ale jest bardzo zalecany i zgodny z wymową liturgii Triduum Paschalnego.

Więcej o: