Zmiana czasu 2022. Już dziś przestawiamy zegarki na czas letni. O godzinę do tyłu czy do przodu?

Zmiana czasu 2022 zbliża się wielkimi krokami. Już w ten weekend, bo dziś w nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na letni. Zegarki przestawimy o godzinę do przodu czy do tyłu? Odpowiadamy.

W Polsce od jakiegoś czasu zauważamy już oznaki wiosny, choć pogoda bywa zmienna. Nie zmienia to jednak faktu zmiany czasu na letni. Zegarki przestawimy już dziś w nocy. 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni?

Zmiana czasu na letni wypada zawsze w ostatnią niedzielę marca. W tym roku zegarki będziemy musieli przestawić w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca 2022 roku o jedną pełną godzinę do przodu i - co za tym idzie - będziemy spać o godzinę krócej.

Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy. Do miasta przybyło 69 tys. turystów [ZDJĘCIA] Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy [ZDJĘCIA]

Zmiana czasu nie obowiązuje wyłącznie w Polsce. Podział na czas letni i zimowy obowiązuje w 70 krajach na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku zmiany te obowiązują nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy odbywało się w ostatnią niedzielę września (obecnie dzieje się to w październiku), natomiast na czas letni przechodzono podobnie - w ostatnią niedzielę marca.

Zmiana czasu na czas letni. Czy Polska zrezygnuje ze zmiany czasu?

Badanie Komisji Europejskiej przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że aż 84 proc. ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. O zdanie zapytano wówczas 4,6 mln mieszkańców krajów członkowskich.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy zmiana czasu? (zegar - zdjęcie ilustracyjne) Zmiana czasu na letni 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?

Sondaż na ten temat przeprowadzono również w 2019 roku. CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii miał poznać zdanie Polaków na temat zmiany czasu. Okazało się, że zmiana czasu nie podoba się 78,3 proc. ankietowanym. Większość z nich (74 proc.) deklarowała, że gdyby w Polsce obowiązywał jeden czas, to bardziej odpowiadałby im czas letni środkowoeuropejski, na który przechodzimy pod koniec marca.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: