Wielkanoc to najważniejsze święto w kościele katolickim. Wielki Piątek jest drugim dniem tzw. Triduum Paschalnego, czyli okresu trzech dni poprzedzających Wielkanoc. Co ciekawe, to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest odprawiana tradycyjna msza święta.
W Wielki Piątek obowiązuje post. To kolejny po Środzie Popielcowej dzień w Kościele Katolickim, kiedy wierni powinni przestrzegać tzw. potu ścisłego. Tego dnia powinniśmy nie tylko powstrzymać się od jedzenia mięsa, ale też ograniczyć najadanie się posiłkami do syta. Można natomiast spożywać m.in. ryby, nabiał, warzywa, owoce, kasze, itd.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kanon 1252), post ścisły obowiązuje osoby, które ukończyły 14. rok życia. W Wielki Piątek są one zobowiązane do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Nie wolno spożywać alkoholu, należy też powstrzymać się od innych używek.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Wielkopiątkowy post ścisły dotyczy każdego katolika od 18 do 60 roku życia. Obowiązek zachowania postu nie dotyczy osób chorych, które ze względu na swój stan, nie mogą zachować wstrzemięźliwości.
Wielki Piątek w kościele katolickim jest dniem żałoby. Choć tego dnia msza w kościele nie jest odprawiana, to odprawia się specjalną liturgię Wielkiego Piątku - na pamiątkę męki oraz śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.
Podczas liturgii Wielkiego Piątku odbywa się uroczysta adoracja krzyża. Po południu celebrowane jest nabożeństwo, czytane są fragmenty Pisma Świętego. W niektórych kościołach odtwarzane jest tzw. Misterium Męki Pańskiej, czyli czuwanie przy symbolicznym grobie Jezusa.