Wielkanoc 2022. Czy w Wielki Piątek obowiązuje post? Kto powinien go przestrzegać?

Wielki Piątek to dzień, który wchodzi w skład tzw. Wielkiego Tygodnia. To ważny okres dla chrześcijan. W tym roku Wielki Piątek wypada 15 kwietnia. Czy tego dnia obowiązuje ścisły post? Jak wyglądają obchody tego dnia? Odpowiadamy.

Wielkanoc to najważniejsze święto w kościele katolickim. Wielki Piątek jest drugim dniem tzw. Triduum Paschalnego, czyli okresu trzech dni poprzedzających Wielkanoc. Co ciekawe, to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest odprawiana tradycyjna msza święta.

Zobacz wideo Owsiana babka - idealna na Wielkanoc i nie tylko!

Wielkanoc. Czy w Wielki Piątek trzeba przestrzegać postu?

W Wielki Piątek obowiązuje post. To kolejny po Środzie Popielcowej dzień w Kościele Katolickim, kiedy wierni powinni przestrzegać tzw. potu ścisłego. Tego dnia powinniśmy nie tylko powstrzymać się od jedzenia mięsa, ale też ograniczyć najadanie się posiłkami do syta. Można natomiast spożywać m.in. ryby, nabiał, warzywa, owoce, kasze, itd.

Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy. Do miasta przybyło 69 tys. turystów [ZDJĘCIA]Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy [ZDJĘCIA]

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kanon 1252), post ścisły obowiązuje osoby, które ukończyły 14. rok życia. W Wielki Piątek są one zobowiązane do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Nie wolno spożywać alkoholu, należy też powstrzymać się od innych używek.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielkopiątkowy post ścisły dotyczy każdego katolika od 18 do 60 roku życia. Obowiązek zachowania postu nie dotyczy osób chorych, które ze względu na swój stan, nie mogą zachować wstrzemięźliwości.

Jak obchodzimy Wielki Piątek w kościele? To dzień żałoby

Wielki Piątek w kościele katolickim jest dniem żałoby. Choć tego dnia msza w kościele nie jest odprawiana, to odprawia się specjalną liturgię Wielkiego Piątku - na  pamiątkę męki oraz śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Góry ŚwiętokrzyskieWielkanoc w górach. Który kierunek wybrać, aby potem nie żałować?

Podczas liturgii Wielkiego Piątku odbywa się uroczysta adoracja krzyża. Po południu celebrowane jest nabożeństwo, czytane są fragmenty Pisma Świętego. W niektórych kościołach odtwarzane jest tzw. Misterium Męki Pańskiej, czyli czuwanie przy symbolicznym grobie Jezusa.

Więcej o: