Wielkanoc 2022. Co powinno znaleźć się koszyczku wielkanocnym? Co wchodzi w skład święconki?

Wielkanoc 2022 tuż, tuż. Wielu z nas zastanawia się już nad świątecznym menu oraz jak przystroić dom. W święta nie można jednak zapomnieć o święconce. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Podpowiadamy.

Zgodnie z tradycją z koszyczkiem wielkanocnym wybieramy się do kościoła w Wielką Sobotę. W ten dzień święcimy pokarmy, by kolejnego dnia, na wielkanocnym śniadaniu, móc spożyć jego zawartość. Co włożyć do wielkanocnego koszyczka? Z jakich produktów składa się święconka? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?

Wielkanoc 2022. Co wkładamy do wielkanocnego koszyczka?

Idąc do kościoła w Wielką Sobotę, zabieramy ze sobą wcześniej przygotowaną święconkę. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Przede wszystkim nie może w nim zabraknąć chleba, jaj oraz soli. 

Chleb jest symbolem Ciała Chrystusa, będącego symbolem życia dla chrześcijan. Jajko symbolizuje narodziny  zmartwychwstanie, a sól - oczyszczenie, prostotę i prawdę.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Do koszyczka można również włożyć inne pokarmy:

  • baranek - symbol wiosny, ale też niewinności, czystości i posłuszeństwa,
  • wędliny - symbolizuje zdrowie, dostatek materialny i płodność,
  • sery - symbol przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody i zwierzętami,
  • masło - symbol dobrobytu,
  • ocet - symbol łez wyrażający ciężki los synów Abrahama w Egipcie,
  • chrzan - symbol pokonania goryczy męki Zbawiciela.

Wielkanoc 2022. Kiedy obchodzimy Święta Wielkanocne?

W IV w. n.e. podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca wypadającej po nadejściu wiosny. Wynika z tego, że święto Zmartwychwstania Pańskiego może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W 2022 roku Wielkanoc będziemy obchodzić w drugiej połowie kwietnia, a dokładniej 17 i 18 kwietnia.

Więcej o: