Zgodnie z tradycją z koszyczkiem wielkanocnym wybieramy się do kościoła w Wielką Sobotę. W ten dzień święcimy pokarmy, by kolejnego dnia, na wielkanocnym śniadaniu, móc spożyć jego zawartość. Co włożyć do wielkanocnego koszyczka? Z jakich produktów składa się święconka? Odpowiadamy.
Idąc do kościoła w Wielką Sobotę, zabieramy ze sobą wcześniej przygotowaną święconkę. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Przede wszystkim nie może w nim zabraknąć chleba, jaj oraz soli.
Chleb jest symbolem Ciała Chrystusa, będącego symbolem życia dla chrześcijan. Jajko symbolizuje narodziny zmartwychwstanie, a sól - oczyszczenie, prostotę i prawdę.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Do koszyczka można również włożyć inne pokarmy:
W IV w. n.e. podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca wypadającej po nadejściu wiosny. Wynika z tego, że święto Zmartwychwstania Pańskiego może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W 2022 roku Wielkanoc będziemy obchodzić w drugiej połowie kwietnia, a dokładniej 17 i 18 kwietnia.