Wielkanoc 2022. Kiedy rozpoczynają się święta wielkanocne? Od czego zależy data tej uroczystości?

Święta wielkanocne to tzw. święta ruchome, które co roku obchodzone są w innym terminie. Od czego zależy ich data? Kiedy będziemy świętować Wielkanoc 2022?

Wielkanoc jest uznawana za najważniejsze chrześcijańskie święto, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Uroczystość obchodzona jest wiosną, ale nie ma stałej i konkretnie przypisanej daty. Jest to związane z ustaleniami hierarchów kościelnych, którzy podczas soboru nicejskiego w 325 roku uzależnili datę Wielkiej Nocy od... astronomii. Te zasady obowiązują do dziś i zgodnie z nimi Wielkanoc obchodzona jest w najbliższą niedzielę wypadającą po pierwszej wiosennej pełni księżyca, czyli po 21 marca.

Kiedy będziemy obchodzić Wielkanoc 2022?

Przeglądając stare kalendarze, można zauważyć, że święta wielkanocne wypadają zazwyczaj pomiędzy 22 marca, a 25 kwietnia. W ubiegłym roku wierni świętowali Wielkanoc 4 kwietnia, a dwa lata temu 12 kwietnia. Jak będzie w tym roku?

Zobacz wideo Owsiana babka - idealna na Wielkanoc i nie tylko!

W 2022 roku pierwsza wiosenna pełnia księżyca przypada na sobotę 16 kwietnia. Wielkanoc 2022 rozpocznie się więc w niedzielę 17 kwietnia, a drugi dzień świąt zwany potocznie Poniedziałkiem Wielkanocnym lub Lanym Poniedziałkiem – 18 kwietnia.

Święta bez stałej daty? To nie tylko Wielkanoc!

Wielkanoc to niejedyne ruchome święto w naszych kalendarzach. Środa Popielcowa rozpoczynająca 40-dniowy Wielki Post, Niedziela Palmowa, czyli ostatnia niedziela przed Wielką Nocą, a także Triduum Paschalne poprzedzające wielkanocne uroczystości, są ściśle związane z datą samej Niedzieli Wielkanocnej. Podobnie jest w przypadku świąt takich jak Boże Ciało, czy Zesłanie Ducha Świętego. 

Więcej informacji na temat tradycji i obchodów świąt wielkanocnych znajdziecie w serwisie Gazeta.pl

Więcej o: