Dzień Wagarowicza 2022. Skąd się wziął? Jak uczniowie go obchodzą?

Dzień Wagarowicza jest ulubionym świętem wszystkich uczniów. Przypada każdego roku w pierwszy dzień wiosny. Skąd wzięło się święto i co oznacza? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Protesty antyrosyjskie w Chersoniu - mieszkancy przeganiają ciężarówkę z Z

Dzień Wagarowicza świętujemy każdego roku w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca. Większość uczniów obchodzi go poza murami szkoły, wybierając parki czy skwery. Niektóre placówki oświaty organizują atrakcyjne zajęcia. Nauczyciele zabierają wychowanków m.in. do kina czy teatru. Wszystko po to, aby ograniczyć skalę wagarowania i zwiększyć bezpieczeństwo. Nie od dziś również wiadomo, że w tym dniu zmożona jest liczba kontroli policji, która wypatruje młodzież. Skąd się wzięło święto? Co oznacza? Odpowiadamy. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Dzień Wagarowicza 2022. Skąd się wzięło święto?

Dzień Wagarowicza powstał w latach 80. Młodzież w pierwszym dniu wiosny grupowo nie przychodziła na zajęcia szkolne, mimo że wiązało się to z surowymi konsekwencjami. Jeśli dwie osoby miały wątpliwości, często rezygnowano z ucieczki. Odpowiedzialność zbiorowa nie była tak przerażająca, jak indywidualne kary. Jednak z roku na rok coraz więcej uczniów zaczęło "świętować" 21 marca. W konsekwencji tradycja się przyjęła i zagościła w naszej kulturze, a dzień wolny został "wymuszony" na władzach placówek oświaty.

"Dzień Wagarowicza" - co oznacza nazwa?

Skąd się wzięła nazwa święta? Uczniowie w polskich szkołach pod koniec XIX wieku mieli obowiązek nauki języka łacińskiego, stąd też, do określenia nieobecności w szkole, zapożyczyli słowo "vagari", co oznacza "błąkać się, wałęsać się". Początkowo ucieczkę określano mianem "wagusy". Z czasem jednak powstały słynne teraz "wagary".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: