Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawimy zegarki na czas letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni co roku odbywa się w marcu. W wyznaczonym dniu wskazówki zegarków przestawiamy o godzinę do przodu. Kiedy będzie zmiana czasu? Kiedy zacznie obowiązywać czas letni?

Zmiana czasu 2022 zbliża się wielkimi krokami. W Polsce od jakiegoś czasu zauważamy już oznaki wiosny. Kiedy więc przestawimy zegarki na czas letni? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Justyna Steczkowska pokazała miejsce zabaw córki z ukraińską koleżanką

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawimy zegarki?

Zmiana czasu na letni wypada zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas zegarek o godzinę do przodu. Niestety, wiąże się to z tym, że będziemy spać o godzinę krócej.  W tym roku zegarki będziemy musieli przestawić w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca 2022 roku o jedną pełną godzinę do przodu.

W Polsce proces reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał w 2016 roku Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r. Jednak przez wzgląd najpierw na epidemię koronawirusa, a następnie na sytuację polityczną i obecną wojnę w Ukrainie, regulacja dotycząca zmiany czasu zeszła na dalszy plan.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiana czasu 2022. Polacy nie chcą już przestawiać zegarków [SONDAŻ]

Badanie Komisji Europejskiej przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że aż 84 proc. ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Przepytano wówczas 4,6 mln mieszkańców krajów członkowskich.

Podobny sondaż w 2019 roku przeprowadził CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Okazało się, że zmiana czasu nie podoba się 78,3 proc. ankietowanym. Większość z nich (74 proc.) deklarowała, że gdyby w Polsce obowiązywał jeden czas, to bardziej odpowiadałby im czas letni środkowoeuropejski, na który przechodzimy pod koniec marca.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: