Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawimy zegarki na czas letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni co roku odbywa się w marcu. W wyznaczonym dniu wskazówki zegarków przestawiamy o godzinę do przodu. Kiedy będzie zmiana czasu? Kiedy zacznie obowiązywać czas letni?

Zmiana czasu 2022 zbliża się wielkimi krokami. W Polsce od jakiegoś czasu zauważamy już oznaki wiosny. Kiedy więc przestawimy zegarki na czas letni? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Justyna Steczkowska pokazała miejsce zabaw córki z ukraińską koleżanką

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawimy zegarki?

Zmiana czasu na letni wypada zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas zegarek o godzinę do przodu. Niestety, wiąże się to z tym, że będziemy spać o godzinę krócej.  W tym roku zegarki będziemy musieli przestawić w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca 2022 roku o jedną pełną godzinę do przodu.

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, WielkopolskaDobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

W Polsce proces reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał w 2016 roku Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r. Jednak przez wzgląd najpierw na epidemię koronawirusa, a następnie na sytuację polityczną i obecną wojnę w Ukrainie, regulacja dotycząca zmiany czasu zeszła na dalszy plan.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiana czasu 2022. Polacy nie chcą już przestawiać zegarków [SONDAŻ]

Badanie Komisji Europejskiej przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że aż 84 proc. ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Przepytano wówczas 4,6 mln mieszkańców krajów członkowskich.

Zmiana czasu (zdjęcie ilustracyjne)Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawimy wskazówki zegarów? To już niebawem

Podobny sondaż w 2019 roku przeprowadził CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Okazało się, że zmiana czasu nie podoba się 78,3 proc. ankietowanym. Większość z nich (74 proc.) deklarowała, że gdyby w Polsce obowiązywał jeden czas, to bardziej odpowiadałby im czas letni środkowoeuropejski, na który przechodzimy pod koniec marca.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: