Dzień Wagarowicza 2022 już 21 marca. Skąd wzięło się to wyjątkowe święto?

Dzień Wagarowicza to jedno z ulubionych dni wszystkich uczniów. Wtedy właśnie można pozwolić sobie na mały odpoczynek. Dzień Wagarowicza obchodzimy co roku w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca - skąd jednak wzięło się to święto i co właściwie oznacza?

To uczniowskie święto przypada co roku w pierwszy dzień wiosny. Skąd wzięła się ta tradycja? Właściwie powstała dzięki uczniom właśnie - młodzież w latach 80. zaczęła w tym dniu po prostu unikać szkoły, mimo tego, że konsekwencje ze strony szkoły były bardzo surowe. Każdego roku coraz więcej klas uciekało z lekcji w pierwszy dzień wiosny - co sprawiło, że tradycja się przyjęła i na dobre zagościła w szkołach. Dzień wolny został wtedy "wymuszony" na władzach szkół.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Dzień Wagarowicza 2022. Co oznacza popularne słowo "wagary"?

W poniedziałek 21 marca 2022 roku wypada Dzień Wagarowicza. Co oznacza to słowo? "Wagary" pochodzą z łaciny, gdzie "vagari" oznacza włóczyć się, błąkać, wałęsać. Uczniowie w polskich szkołach pod koniec XIX wieku musieli uczyć się łaciny, więc sprytnie zapożyczyli sobie to słówko na określenie nieobecności podczas szkolnych zajęć. Początkowo ucieczkę ze szkoły określano słowem "wagusy". Z czasem jednak uczniowie przerobili je na słynne teraz "wagary".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Don Kasjo"Mówili, że skończę w kryminale. Dzisiaj jestem multimilionerem"

Dzień Wagarowicza 2022. Jak uczniowie mogą spędzić ten dzień?

W Dzień Wagarowicza młodzież nie idzie do szkoły - najczęściej nastolatkowie spotykają się na łonie natury lub po prostu przebywają w domu. Często bywa tak, że tego dnia na miejskich rynkach, w parkach lub w skateparkach spotykają się całe szkoły. Jeśli pogoda nie dopisuje, uczniowie zbierają się w mieszkaniach, by razem grać w gry lub spędzić czas wspólnie w innej formie.

Warto zwrócić uwagę, że odkąd władze szkolne zorientowały się, że walka z wagarami w pierwszym dniu wiosny mija się z celem, postanowiły zorganizować młodzieży czas. Wiele placówek organizuje podczas Dnia Wagarowicza, dzień sportu, festyny, gry i zabawy zespołowe. Wszystko po to, by uczniowie spędzili bezpiecznie czas na terenie placówek szkolnych.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wołodymyr ZełenskiZełenski odpowiada Putinowi. Mówi o "jedynej szansie dla Rosji"

Zobacz wideo Czy Andrzej Konopka jest zadowolony z tego, jak zagrał w "Żywiołach Saszy"?
Więcej o: