Wołodymyr Zełenski z apelem do Rosjan: Kochajcie swoje dzieci bardziej, niż boicie się władzy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nocnym przemówieniu ostrzegł wszystkich tych, którzy przyłączą się do walki na ukraińskiej ziemi po stronie ziemi, że będzie to "najgorsza decyzja w ich życiu". - Nie potrzebujemy brać tysięcy jeńców, nie potrzebujemy 13 tys. zwłok rosyjskich żołnierzy. Nie chcieliśmy tej wojny, my chcemy tylko pokoju - mówił Zełenski.

W nocy z czwartku na piątek w mediach społecznościowych opublikowane zostało nowe przemówienie Wołodymyra Zełenskiego. Na początku zwrócił się do obywateli Ukrainy. - Wielcy ludzie wielkiej Ukrainy. Zakończył się 22. dzień naszej walki z jedną z największych armii świata, którą zmniejszamy każdego dnia. Mamy informacje, że Rosja przyciąga ludzi z innych krajów, chcą oszukać jak największą liczbę młodych i zaciągnąć ich do służby wojskowej. My wiemy, że im to nie pomoże - mówił Zełenski.

- Dlatego mówię to wszystkim, którzy będą starali się dołączyć do okupantów na naszej ukraińskiej ziemi - to będzie najgorsza decyzja w waszym życiu. Nie przyjmujcie tego, co robią, przecież życie jest za krótkie - mówił Zełenski.

Zobacz wideo Prezydent Zełenski odwiedził w szpitalu rannych z obwodu kijowskiego

Nocne przemówienie Wołodymyra Załenskiego: Wojska Ukrainy odpowiadają na każdy atak

Dodał również, że wojska Ukrainy "odpowiadają na każdy atak, na każde uderzenie okupanta". - Wśród tych, którzy przyszli do służby w Rosji, wielu z nich jest właśnie tutaj. Ale w Rosji ludzie często nie wiedzą, gdzie oni są - mówił o rosyjskich żołnierzach.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

- Każda mama, która wie, że jej syna wezwano na wojnę w Ukrainie, powinna sprawdzić, gdzie ten syn jest. W internecie można znaleźć numery telefonów i sprawdzić co tak naprawdę stało się z waszymi dziećmi. Nie potrzebujemy brać tysięcy jeńców, nie potrzebujemy 13 tys. zwłok rosyjskich żołnierzy - mówił prezydent Ukrainy.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

- Nie chcieliśmy tej wojny, my chcemy tylko pokoju. My chcemy, żebyście kochali swoje dzieci bardziej, niż boicie się władzy - zaakcentował Zełenski.

Wołodymyr Zełenski wystąpił w Parlamencie. "Drogi kanclerzu Scholz: Zniszcz ten mur"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środowym wystąpieniu skierowanym do deputowanych Bundestagu mówił, że przez środek Europy biegnie mur między wolnością a brakiem wolności. - Dla nas ciągle znajdujecie się za murem. To mur między wolnością a niewolą. Z każdą kolejną zrzuconą na nas bombą Rosja ten mur rozbudowuje - powiedział Wołodymyr Zełenski. I dodał "to właśnie mówię do ciebie, drogi kanclerzu Scholz: Zniszcz ten mur".

 - Daj Niemcom rolę przywódczą, na którą zasłużyły, aby twoi potomkowie byli z ciebie dumni. Wspierajcie wolność, wspierajcie Ukrainę, zatrzymajcie tę wojnę, pomóżcie nam zatrzymać tę wojnę - zaapelował. - Te sankcje najwyraźniej nie wystarczyły, aby zatrzymać tę wojnę - zaznaczył, apelując o większą pomoc dla swojego kraju.

Przemówienie Zełenskiego w BundestaguKłótnia w Bundestagu. "Czy stoimy jako Niemcy we właściwym miejscu?"

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim nocnym przemówieniu nawiązał do swojego wystąpienia w Parlamencie. - Jesteśmy przekonani, że poglądy Niemców się zmieniają. Widzimy, że Niemcy szukają innej drogi, jak w sposób szczery większość Niemców, występuje przeciwko starej polityce - powiedział.

- Wystąpiłem w parlamencie i takie spotkania będę wykonywać tak długo, aż nie skończy się wojna, tak długo, jak nie przywrócimy naszej integralność terytorialnej. Widzę, że zaczynacie nas rozumieć. To daje nam coraz większe wsparcie, o które od tak dawna prosimy - dodał Zełenski.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: