Wielkanoc 2022. Kolorowe pisanki, baranek, jajka - co oznaczają wielkanocne symbole?

Tradycja Świąt Wielkiej Nocy w Polsce jest bardzo zakorzeniona, obfituje też w liczne symbole. WIelkanoc nierozerwalnie połączona jest z dawnymi obrzędami wiosennymi oraz zwyczajami ludowymi. Poznaj znaczenie tej symboliki.

Ze świętami wielkanocnymi wiąże się wiele tradycji oraz przygotowań. Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt wielkanocnych bez koszyczków ze święconką czy bez uroczystego śniadania wielkanocnego. Sprawdźmy, co symbolizują poszczególne elementy Wielkiej Nocy, czego nie powinno zabraknąć na wielkanocnym stole? Sprawdźmy, co oznaczają wielkanocne symbole.

Wielkanoc 2022. Najpopularniejsze symbole wielkanocne

Palma wielkanocna symbolizuje nieśmiertelność, zwycięstwo nad grzechem oraz męczeństwo. To ona upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Poświęconą w Niedzielę Palmową, należy zanieść do domu, by chroniła mieszkańców przed nieszczęściem. Według tradycji połknięcie jednej poświęconej bazi zapewnia nam zdrowie.

Paschał (świeca) jest symbolem nadziei, życia, miłości. Rozprasza też mrok, jest znakiem Chrystusa i wskazuje kierunek.

Woda symbolizuje oczyszczenie, odrodzenie ducha oraz ciała, jest też źródłem życia. To ona odnawia, krzepi, zaspokaja pragnienie. Woda pełni ważną funkcję podczas rytuałów w kościele, ale też w trakcie obrzędów ludowych (śmigus-dyngus).

.Ceny praw do emisji CO2 lecą na łeb na szyję. 'Krach', 'dobra informacja'

Olej oznacza natchnienie, pasję i odpowiedzialność. Znak błogosławieństwa Boga, darów Ducha Świętego.

Jajka oznaczają nowe życie, odrodzenie. Według tradycji w Niedzielę Wielkanocną należy podzielić poświęcone jajko na tyle części, ile jest osób w rodzinie - później wszyscy dzielą się pokarmem i składają sobie życzenia wielkanocne. Tradycja mówi, że swój kawałek jajka powinno się zjeść na stojąco, powinno to zapewnić zdrowie.

Kolorowe pisanki - ich kolory nie są przypadkowe - żółty, zielony, różowy to symbole nowego życia, odrodzenia, nadziei, urodzaju oraz radości. Czerwony przypomina nam o męce Chrystusa, Jego zwycięstwie oraz krwi (esencji życia). Niebieski jest symbolem czystości i zdrowia, brązowy oznacza ziemię, czarny z białym symbolizuje szacunek dla zmarłych, a fioletowy oznacza żałobę wielkopostną. Jajka można dowolnie dekorować, ponieważ są ważną ozdobą koszyczków oraz stołów wielkanocnych. Nazywa się je w zależności od techniki zdobienia. Najpopularniejsze to pisanki, kraszanki, nalepianki czy drapanki.

Piotr Kuźniar w czasie wyprawy na AntarktydęGazeta.pl na Antarktydzie, "Kończy się pewna epoka. Zmiany widać gołym okiem"

Wielkanoc 2022. Co warto mieć w koszyczku wielkanocnym?

Chleb w koszyczku wielkanocnym to symbol ciała Jezusa, jest to pokarm niezbędny do życia, dar Boży. Ma on zapewnić pomyślność i dobrobyt. Symbolizuje codzienne potrzeby człowieka: godne życie, gościnność oraz sytość. Wędliny i mięso w koszyczku wielkanocnym mają symbolizować dostatek, zamożność, płodność oraz zakończenie postu. W koszyczku powinny znaleźć się różnorodne wyroby mięsne (np. szynka, kiełbasa).

Baranek w koszyczku wielkanocnym - symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa, niewinność, posłuszeństwo. Baranek przypomina, że Jezus odkupił nasze grzechy i jesteśmy zaproszeni na Ucztę Pańską. To on powinien mieć najważniejsze miejsce w koszyczku oraz na świątecznym stole, by przypominał nam o najważniejszym przesłaniu Wielkiej Nocy.

Sól w koszyczku wielkanocnym jest znakiem nieśmiertelności, trwałości, oczyszczenia. Życiodajny minerał ma odstraszać całe zło. Chroni od zepsucia i jest kwintesencją życia. Pieprz i chrzan w koszyczku symbolizują mękę i cierpienie Chrystusa. Mają zapewnić siłę.

Ciasto w koszyczku - najczęściej babki, kołacze, serniki oraz nabiał są symbolem umiejętności, doskonałości, przyjaźni człowieka z całą przyrodą. Wiklina (z wielkanocnego koszyka) symbolizuje wytrwałość, zdolność do odradzania. Najczęściej koszyczki zrobione są z wierzbowych gałązek, które symbolizują nieśmiertelność duszy.

Bukszpan w koszyczku oznacza życie wieczne i odrodzenie. Roślina ta jest przez cały rok zielona, dlatego symbolizuje nadzieję oraz wieczność.

Zobacz wideo Wielkanocna pascha z kaszy jaglanej
Więcej o: