Wielkanoc 2022. Jakie potrawy można zamrozić i przechowywać dłużej? Kilka przydatnych informacji

Święta wielkanocne to czas wzmożonej produkcji nizliczonej ilości potraw - Polacy słyną z gościnności oraz obfitości na świątecznych stołach. Co jednak zrobić z nadwyżką jedzenia? W jaki sposób możemy je przechować, by nie straciło walorów smakowych i odżywczych?

Po całym kulinarnym szaleństwie, gdy wszystkie potrawy wielkanocne są gotowe, każdy z nas najadł się do syta, zastanawiamy się jak prawidłowo przechowywać potrawy, których nie zjedliśmy do końca? Otóż warto pamiętać, że nie wszystko możemy zamrozić czy trzymać w lodówce przez kilka dni. Przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, o których warto pamiętać i które stosują również banki żywności w Polsce na stronie bankizywnosci.pl, aby jedzenia w trakcie świąt wielkanocnych marnować jak najmniej.

Wielkanoc 2022. Czy możemy mrozić jajka?

Jaja, które ugotowaliśmy na twardo i nadal są w nieuszkodzonej skorupce, można przechowywać w lodówce przez trzy dni. Czwartego dnia żółtko zmienia kolor, jajka tracą smak i stają się wyjątkowo ciężkostrawne. Gotowane i pomalowane jaja nie powinny być przechowywane, trzeba zjeść od razu. Możemy też zamrażać surowe białka lub żółtka. Nie wolno natomiast zamrażać jajek ugotowanych na twardo, bo staną się gumowate i niesmaczne.

Wielkanoc 2022. W jaki sposób przechowywać sałatki?

Wszystkie sałatki bez dodatku sosu, śmietany lub majonezu należy przechowywać w zamkniętym pojemniku i spożyć w ciągu pięciu dni od przygotowania. Jeśli w składzie sałatki jest np. majonez - najlepiej zjeść ją w ciągu 24 godzin. Sałatki można mrozić, gdy nie ma w nich majonezu lub śmietany.

Zorza polarna w PolsceZorza polarna nad Polską. Była widoczna na Mazurach, Kujawach i Mazowszu

Wielkanoc 2022. Jak długo możemy przechowywać ciasta?

Sernik w lodówce możemy przechowywać do czterech dni. Tarty, szczególnie te wykończone owocami, wytrzymają w lodówce dwa dni. Ciasto kruche twardnieje w lodówce, dlatego jeśli jeszcze nie włożymy kremu na tartę, samo ciasto możemy przechowywać poza lodówką. Po dodaniu kremów i owoców przechowujemy tylko w lodówce. Makaroniki na dolnej półce w lodówce mogą leżeć cztery dni. Ciasta typu babki piaskowe, zebry lepiej owinąć szczelnie folią spożywczą. Wtedy wytrzymają w lodówce nawet 10 dni po upieczeniu. Możemy je przechowywać w dowolnym miejscu lodówki.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielkanoc 2022. Czy możemy mrozić wyroby mięsne?

Wędzone wędliny, suche kiełbasy lub kiełbasy surowe typu salami, dzięki niskiej zawartości wody mogą być przechowywane w lodówce nawet sześć miesięcy. Tylko kilka dni mogą spędzić w lodówce wyroby z wysoką zawartością wody (powyżej 60 proc.). Tak nietrwałe są parówki, biała kiełbasa czy wędliny podrobowe: pasztet, salceson lub kaszanka. Nie zaleca się mrożenia kiełbas (surowych, wędzonych, suchych) i parówek.

NASA odkryła ponad 200 nowych planetAstronomowie z Watykanu znaleźli tajemniczy obiekt w Układzie Słonecznym

Wielkanoc 2022. Jak długo możemy przechowywać domowy chrzan lub majonez?

Domowej roboty chrzan możemy przechowywać w lodówce, w zamkniętym słoiczku nie dłużej niż dwa tygodnie. Domowy majonez z kolei najlepiej zużyć w ciągu trzech lub czterech dni i przechowywać w lodówce w zamkniętym pojemniku. Nie należy go jednak mrozić, ponieważ kremowa konsystencja rozwarstwi się i wytworzą się kryształki lodu.

Wielkanoc 2022. Jak długo możemy trzymać w lodówce barszcz biały lub żurek?

Żurek oraz inne zupy można schować do lodówki po przestudzeniu, najlepiej w zamkniętym pojemniku i trzymać nie dłużej niż dwa lub trzy dni. Zupy bez dodatku ziemniaków można zamrozić i zużyć w ciągu dwóch miesięcy. Okres trwałości kwaśnego barszczu w lodówce w szczelnym opakowaniu to maksymalnie siedem dni. Można go też zamrozić na 30 dni. Z kolei zupy zabielane mogą być przechowywane maksymalnie jeden lub dwa dni.

Zobacz wideo Majcher: Marnowane jedzenie jako kraj byłoby na trzecim miejscu pod względem emisji gazów cieplarnianych
Więcej o: