Niedziela Palmowa 2022. Kiedy wypada? Jaka jest historia tego święta?

Niedziela Palmowa zbliża się wielkimi krokami. To właśnie tego dnia wierni święcą w kościołach kolorowe palemki. Jaka jest jego historia? Kiedy w tym roku wypada to święto? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Niedzieli Palmowej.
Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Niedziela Palmowa to ruchome święto rozpoczynające Wielki Tydzień. Jego data może wypaść między 15 marca a 18 kwietnia. Kiedy w tym roku będziemy święcić palmy?

Niedziela Palmowa 2022 - kiedy wypada?

Niedziela Palmowa, nazywana też Niedzielą Męki Pańskiej, co roku wypada siedem dni przed Wielkanocą, będąc równocześnie szóstą niedzielą Wielkiego Postu. W tym roku święto to będziemy więc obchodzić 10 kwietnia

Niedziela Palmowa - co to za święto?

To czas rozpoczynający duchowe przygotowania do świąt, czyli Wielki Tydzień. Święto to upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy - Chrystusa witały tłumy zgromadzonych, którzy rzucali na drogę palemki. To właśnie stąd pojawił się zwyczaj święcenia kolorowo przystrojonych gałązek. W przeszłości palemki wykonywało się zazwyczaj z gałązek (wierzby, bukszpanu czy też traw) albo z trzciny. Dziś większość osób decyduje się na zakup sztucznej, kolorowej palemki. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielkanoc 2022 - kiedy wypada?

Trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia to Triduum Paschalne, a kończy je Wielkanoc. Jej data może wypaść między 22 marca a 25 kwietnia i jest zależna od pierwszej wiosennej pełni księżyca. W tym roku Wielkanoc przypada na 17 kwietnia. To najstarsze i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej, podczas którego wierni celebrują Jezusa Chrystusa, jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Tego dnia udajemy się do kościoła z tzw. święconką, czyli koszykiem wypełnionym produktami spożywczymi.

Więcej o: