Dzień Wagarowicza 2022. Kiedy wypada to święto? Jak możemy je celebrować?

21 marca obchodzimy astronimiczny początek wiosny - jest to też wyjątkowy dzień dla uczniów. Właśnie wtedy świętujemy Dzień Wagarowicza. W szkołach młodzież może wtedy liczyć na taryfę ulgową, ale skąd właściwie wzięło się to święto? Jak możemy je celebrować?

W tym roku Dzień Wagarowicza wypada w poniedziałek 21 marca - tak więc w dzień nauki szkolnej. Tego dnia uczniowie mogą liczyć na pewne urozmaicenie zajęć, taryfę ulgową podczas lekcji. W Polsce jest to nieformalne święto, które po prostu się przyjęło z biegiem lat. Pierwszy dzień wiosny jest kojarzony właśnie ze spędzeniem go na łonie natury, z przyjaciółmi, bliskimi. Tradycja świętowania tego dnia poprzez opuszczanie zajęć w szkole zyskała na popularności w latach 80. w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz wideo Stylizacje Avanti24 - „Power look" na wiosnę

Dzień Wagarowicza 2022. Jak możemy spędzić ten wyjątkowy dzień?

Tego dnia nauczyciele rezygnują z przeprowadzania kartkówek czy sprawdzianów. Niektóre szkoły organizują wiele aktywności, uczniowie biorą też udział w topieniu Marzanny, aby powitać wiosnę. Placówki szkolne często obchodzą to święto, organizując konkursy sportowe i plastyczne, podchody, turnieje gier lub wycieczki. Bardziej radykalnym sposobem na spędzenie tego dnia jest rezygnacja z obecności w szkole - czyli udanie się na tzw. wagary. Z tego sposobu korzystają najczęściej starsi uczniowie. Tego dnia nie powinno to nikogo dziwić. Może to być idealna okazja, by tego dnia pójść do kina, na basen lub zorganizować wycieczkę rowerową.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dzień Wagarowicza 2022. Warto przeprowadzić rozmowę z nastolatkiem

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest zawsze priorytetem. Należy pamiętać, że to przede wszystkim rodzice są odpowiedzialni za swoje pociechy - warto więc dowiedzieć się, czy dziecko nie zamierza opuścić szkoły tego dnia. Wielu opiekunów przymyka oko lub wręcz otwarcie pozwala swoim podopiecznym na nieobecność podczas lekcji 21 marca. W takiej sytuacji najlepiej zorganizować dziecku lub nastolatkowi czas w ciekawy sposób i mieć pewność, że jest bezpieczne. Nuda czy brak opieki sprzyjają bowiem ryzykownym zachowaniom. Pamiętajmy o rozmowie - ona jest podstawą naszych relacji.

Więcej o: