Równonoc wiosenna 2022. Kiedy wypada początek astronomicznej wiosny?

Przed nami równonoc wiosenna, czyli początek astronomicznej wiosny. To także moment, na który czeka wielu obserwatorów nieba. Wtedy właśnie dzień i noc powinny mieć równo po dwanaście godzin. Czym charakteryzuje się równonoc wiosenna i kiedy rozpocznie się astronomiczna wiosna?

Równonoc, inaczej nazywana ekwinokcjum, jest szczególnym momentem. To właśnie wtedy promienie słoneczne padają na równik pod kątem 90 stopni. Potocznie równonoc nazywana jest też zrównaniem dnia i nocy, co nie jest zgodne z prawdą. To dlatego, że długości dnia i nocy nigdy nie będą dokładnie równe. Wszystko przez rozmiar kątowy Słońca oraz występowanie zjawiska refrakcji, czyli ugięcia promieni świetlnych w atmosferze ziemskiej. W związku z tym dzień trwa nieco dłużej niż 12 godzin.

11.03.2022 Katowice . Dworzec PKP . Uchodzcy z Ukrainy w holu dworca w zwiazku z wojna rozpoczeta w Ukrainie przez RosjeSocjolożka: manipulacja i sianie strachu to strategia tak stara jak walka o władzę

Równonoc wiosenna 2022. Jakie konsekwencje równonocy zauważymy w Polsce?

Równonoc wiosenna oznacza, że Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej naszą północną półkulę. To właśnie moment równonocy wiosennej wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej wiosny, która trwa aż do przesilenia letniego.

Co roku równonoc wiosenna przypada w okolicach 20 oraz 21 marca. Wtedy właśnie Słońce przechodzi przez punkt Barana, który nazywany jest także punktem równonocy. Od tego momentu biegun północny będzie bliżej Słońca niż biegun południowy.

Kiedyś mało która kobieta nosiła takie paznokcie. Teraz ta stylizacja jest hitem sezonu! (zdjęcie ilustracyjne)Kiedyś mało która kobieta nosiła takie paznokcie. Teraz ta stylizacja jest hitem sezonu!

Równonoc oznacza początek wiosny. Kiedy przypada pierwszy dzień wiosny?

Równonoc wiosenna 2022 przypada w tym roku w niedzielę 20 marca - tego dnia rozpoczyna się astronomiczna wiosna w Polsce. Oznacza to, że nadejście nowej pory roku można świętować podwójnie - data astronomicznej wiosny nie pokrywa się bowiem z tą kalendarzową. Ta, jak każdego roku przypada na 21 marca. 

Kolejna równonoc, ale jesienna, przypada na wrzesień. W tym roku równonoc jesienna wypadnie 23 września.

Zobacz wideo Klasyczny look z długim trenczem
Więcej o: