Wielkanoc 2022. Kiedy wypada? Ile będzie dni wolnych od pracy? [KALENDARZ]

Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas już teraz zastanawia się, jak wygląda w okresie wielkanocnym kalendarz dni wolnych. Kiedy warto wziąć urlop, by móc cieszyć się długim weekendem? Odpowiadamy.

Wielkanoc to święto ruchome, które przypada zawsze na ostatnią dobę przed pełnią Księżyca, a ta następuje po równonocy wiosennej. Kiedy w 2022 roku wypada najważniejsze święto dla chrześcijan?

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielkanoc 2022. Kiedy wypada? Które dni w okresie świątecznym są wolne?

Tradycyjne obchody Triduum Paschalnego rozpoczną się w Wielki Czwartek 14 kwietnia i potrwają do Wielkiej Soboty 16 kwietnia. Oznacza to, że  Wielkanoc wypada w niedzielę 17 kwietnia.

W Wielkanoc 2022 dni wolne to niedziela 17 kwietnia oraz poniedziałek 18 kwietnia, który jest Poniedziałkiem Wielkanocnym. Aby cieszyć się długim weekendem, najlepiej jest wziąć urlop od 19 do 22 kwietnia. Przy Wielkanocy wypadającej 17 i 18 kwietnia oznaczałoby to aż dziewięć dni wolnego. Z kolei jeden dzień wolnego we wtorek 19 kwietnia zapewni nam 4 dni urlopu. 

Wielkanoc 2022. Obchody i tradycje

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Dla chrześcijan to święto duchowej refleksji nad męką Chrystusa, radości ze Zmartwychwstania i czasu spędzonego z bliskimi. Obchodzimy je poprzez święcenie pokarmu i dzielenie się nim z rodziną podczas uroczystego śniadania.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wieczorem w Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne. W Kościele katolickim jest to dzień upamiętniający ustanowienie przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa oraz Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Wielki Piątek natomiast jest dniem zadumy nad męką Chrystusa. 

Wielka Sobota to z kolei dzień, w którym święcimy przygotowane pokarmy. Zgodnie z tradycją w koszyczku powinny znaleźć się:

  • Chleb - symbol Ciała Chrystusa
  • Jajko - symbol odradzającego się życia
  • Sól - symbol prostoty życia
  • Wędlina bądź kiełbasa - symbol dostatku
  • Ciasto - symbol doskonałości
  • Baranek z chorągiewką - symbol złożonej przez Chrystusa ofiary i jego zwycięstwie nad śmiercią

Niedziela Wielkanocna to celebracja zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tego dnia spotykamy się z najbliższymi na śniadaniu wielkanocnym. Na stole pojawiają się wówczas jaja w różnych odsłonach, tradycyjny żurek, czy mazurki. Poniedziałek Wielkanocny, nazywany lanym poniedziałkiem, to kolejny dzień świętowania. Zgodnie z tradycją tego dnia polewamy się wodą

Więcej o: