Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawimy wskazówki zegarów? To już niebawem

Zmiana czasu 2022 na letni zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nadejściem marca dni stają się dłuższe, dlatego już niebawem ponownie przesuniemy wskazówki zegarków. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? Odpowiadamy.

Z każdym dniem coraz wyraźniej widać wydłużające się dni, na niebie coraz częściej pojawia się słońce, a temperatura rośnie, zapowiadając nadchodzącą wiosnę. To oznacza, że zmiana czasu już niebawem. Skąd wzięła się ta tradycja?

Zobacz wideo Lesia Vakuliuk o obecnej sytuacji na Ukrainie

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zmiana czasu. Skąd się wzięła?

Pierwszym pomysłodawcą zmiany czasu był Benjamin Franklin. Polityk doszedł do wniosku, że wiosną ludzie wstają kilka godzin po wschodzie słońca, a wieczorami muszą pracować przy świecach. Według jego obliczeń istnieje związek między czasem a liczbą zużywanych świec i ich kosztem. Zmiana czasu pozwalała bowiem na to, by pracownicy wstawali wcześniej i zużywali tym samym mniej wosku. 

Poważnie do sprawy zmiany czasu podszedł William Willett. Zaproponował, aby w okresie letnim zegary w Anglii były przestawiane o 80 minut, co - jak twierdził - przyniosłoby oszczędności rzędu 2,5 mln funtów. Pomimo znacznego poparcia w rządzie brytyjskim nie udało mu się przekonać większości do wprowadzenia pomysłu w życie.

zeznania podatkowe, zdjęcie ilustracyjne PIT za 2021 r. Kiedy upływa termin rozliczenia podatkowego?

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w trakcie okupacji hitlerowskiej, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, natomiast nieprzerwanie trwa od 1977 roku. Do roku 1995 wskazówki zegara były przesuwane na okres zimowy w ostatnią niedzielę września.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy wypada? 

Zmiana czasu na letni wypada zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas zegarek o godzinę do przodu, przez co będziemy spać o godzinę krócej. W tym roku zmiana rytmu nastąpi w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca 2022 roku. Wskazówki ustawiamy z godziny 2.00 na 3.00 w nocy, czyli o jedną pełną godzinę do przodu.

W Polsce proces reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał w 2016 r. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r. Jednak przez wzgląd najpierw na epidemię koronawirusa, a obecnie na sytuację polityczną i kryzys zbrojny w Ukrainie, regulacja zeszła na dalszy plan.

Alergia (zdjęcie ilustracyjne) Co pyli w marcu? Informacje dla alergików [Kalendarz pyleń]

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: