Prima Aprilis 2022. Kiedy obchodzimy to święto?

Prima Aprilis to jedno z najpopularniejszych świąt niereligijnych obchodzonych w Polsce. Okazuje się, że Polacy z ogromną przyjemnością wykorzystują ten dzień i robią sobie nawzajem żarty. Kiedy wypada to święto?

Polacy uwielbiają robić sobie psikusy, a Prima Aprilis zbliża się wielkimi krokami. Już 1 kwietnia będziemy mogli żartować sobie z innych - bądź z innymi.

Zobacz wideo "To nie wypanda" - zwiastun

Prima Aprilis. Na czym polega to święto?

Prima Aprilis każdego roku obchodzimy w Polsce 1 kwietnia. To święto żartów, kawałów i wprowadzania innych w błąd. Krąży pogłoska, że tego dnia nikt nie obrazi się za to, że odważyliśmy się z niego zażartować.

Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy. Do miasta przybyło 69 tys. turystów [ZDJĘCIA]Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy [ZDJĘCIA]

Prima Aprilis to święto, które obchodzone jest na całym świecie, ale w niektórych krajach przybiera inne nazwy. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Głupców (April Fools’ Day lub All Fools’ Day), a w Rosji - Dzień Śmiechu. Szkocja określa to święto mianem Polowania na Głupca, a w Portugalii nazywany jest Dniem Kłamstwa. Mimo że nazwy tego święta różnią się, obchodzi się je identycznie, jednak w niektórych krajach w całkiem innym dniu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatki do domuMała wielka zmiana, czyli jak niskim kosztem odmienić wnętrze

Prima Aprilis. Skąd pochodzi to święto?

Święto żartów - Prima Aprilis - ma swój początek w Rzymie, a dokładniej jest związane z rzymskim zwyczajem Cerialii, który obchodzono na początku kwietnia na cześć bogini Ceres. Legenda głosi, że bogini poszukiwała swojej porwanej córki, lecz została oszukana. Z kolei Grecy początku Prima Aprilis dopatrują się w micie o Demeter i Korze. Najwcześniej w Europie Prima Aprilis obchodzili Francuzi, Włosi, Niemcy oraz Rosjanie. Prima Aprilis dotarł do Polski z Europy Zachodniej w XVI wieku, a od XVII wieku, święto obchodzone jest w podobnej formie do obecnej.

Więcej o: