PIT za 2021 r. Kiedy upływa termin rozliczenia podatkowego? Jak możemy zrobić to przez Internet?

Rozliczenie PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, możemy złożyć do drugiego maja bieżącego roku. Roczne rozliczenie muszą złożyć wszyscy podatnicy, którzy w danym roku uzyskali dochód za swoją pracę. W jaki sposób możemy zrobić to, bez wychodzenia z domu?

PIT za 2021 rok można składać już od 15 lutego. Kiedy mija ostateczny termin na złożenie rozliczenia? Ustawowy termin dla większości osób fizycznych to 30 kwietnia, jednak w tym roku dzień ten wypada w sobotę. Ordynacja podatkowa mówi, że w takim przypadku czas na złożenie PIT-a wydłuża się do następnego dnia roboczego, co oznacza, że w tym roku możemy się rozliczać do 2 maja.

Rozliczenie PIT 2022. Jak możemy się rozliczyć poprzez platformę Twój e-PIT?

Najszybszym oraz najbezpieczniejszym w czasach pandemii koronawirusa sposobem na rozliczenie się z fiskusem, jest ogólnodostępna usługa Twój e-PIT. Aby z niej skorzystać, wystarczy jedynie dostęp do Internetu oraz możliwość wypełnienia zeznania podatkowego w formie zdalnej. Do platformy można się zalogować jedynie przez: profil zaufany, e-dowód, aplikację mObywatel, bankowość elektroniczną oraz poprzez dane autoryzujące (kwota przychodu za 2020 rok oraz NIP lub PESEL).

Po zalogowaniu otrzymujemy dostęp do gotowej propozycji naszego zeznania rocznego PIT. Można ją zaakceptować, edytować (np. dodać ulgi albo informacje o organizacji, której chcemy przekazać 1 proc. podatku) lub odrzucić. Można także zostawić ją bez zmian - wówczas zeznanie zostanie złożone automatycznie z dniem 2 maja. Każdy podatnik może także wypełnić formularz samodzielnie. Złożenie deklaracji podatkowej przez Internet przyspiesza także proces ewentualnego zwrotu podatku. Osoby, które rozliczą się, korzystając z usługi Twój e-PIT, mogą otrzymać przelew w ciągu 45 dni, w przypadku rozliczenia się w urzędzie na pieniądze trzeba czekać nawet do trzech miesięcy.

Twój e-PIT - dla kogo usługa jest przeznaczona?

Poprzez usługę Twój e-PIT mogą rozliczyć się wszystkie osoby składające formularz PIT-37 (m.in. pracownicy, osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych, emeryci) i PIT-38 (osoby rozliczające dochody kapitałowe). W systemie dostępne są również druki PIT-28 i PIT-36, jednak przychody z działalności gospodarczej trzeba rozliczyć samodzielnie. Te dwa formularze nie zostaną uznane za rozliczone, jeżeli podatnik sam nic z nimi nie zrobi.

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?
Więcej o: