W oświadczeniu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego uwzględniono aferę SMS-ów, które docierają do żołnierzy. "WKU nie kontaktują się z żołnierzami rezerwy za pomocą SMS-ów. Informacje związane z przydziałami mobilizacyjnymi wysyłane są pocztą" - czytamy na stronie SDWP. Zawiadomienia o stawiennictwie specjalnie wysłano już w lutym, aby każdy rezerwista mógł sobie odpowiednio rozplanować czas w czasie szkoleń. Odbędą się one na terenach jednostek wojskowych.
Szkolenia odbywają się cyklicznie. Obowiązku stawiennictwa nie otrzymają m.in. osoby, które stawiły się na Wojskowej Komendzie Uzupełnień w trakcie studiów i ci, którzy zakończyli kontakt z armią na komisji lekarskiej. Kim zatem są rezerwiści? Żołnierze rezerwy, którzy posiadają nadane przydziały mobilizacyjne do jednostek wojskowych, lub którym planuje się nadać taki przydział, w wieku określonym ustawą o powszechnym obowiązku obrony, tj. szeregowi do 50 lat, a podoficerowie lub oficerowie do 60 lat.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Szkolenie rezerwistów regulują ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP oraz akty wykonawcze do tej ustawy, a w szczególności rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie ćwiczeń wojskowych. Zasadniczą służbę wojskową oraz przeszkolenie wojskowe absolwentów szkół wyższych zawieszono w 2008 roku. Latem tego samego roku odbył się ostatni pobór do wojska. Zwolnienie ostatnich poborowych miało natomiast miejsce w sierpniu rok później.
W latach 2009-2012 nie odbywały się żadne szkolenia rezerwistów. Ćwiczenia wojskowe wycofano w celu zapewnienia płynnej reorganizacji sił zbrojnych, polegającej na zmianach strukturalnych w jednostkach wojskowych. Dopiero w 2013 roku MON wrócił do pomysłu. W przeszłości (2006-2008) przeszkolono ok. 166 tys. żołnierzy. Od czasu wznowienia projektu szkoleń liczba żołnierzy sukcesywnie rośnie.
Ćwiczenia dla rezerwistów są obowiązkowe. Odbywają się cyklicznie. W ich zakres wchodzą wyszkolenie ogólnowojskowe i specjalistyczne na danym stanowisku służbowym, w szczególności będą zapoznawani z obsługą nowoczesnego sprzętu wojskowego. Jedno szkolenie trwa maksymalnie do 30 dni. Każdemu żołnierzowi biorącemu w nim udział przysługuje wynagrodzenie.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej otrzymują: