Niedziela Palmowa 2022. Kiedy wypada? Co to za święto?

Do Wielkanocy jeszcze trochę czasu, ale przed Świętem Zmartwychwstania Pańskiego warto pamiętać o innym, równie ważnym w roku liturgicznym, dniu. Kiedy w tym roku wypada Niedziela Palmowa? Co to za obrzęd? Czym się charakteryzuje? Wszystkiego dowiecie się poniżej.


Niedziela Palmowa nazywana jest Niedzielą Męki Pańskiej i każdego roku przypada w inny dzień. Zawsze jednak będzie to szósta niedziela Wielkiego Postu. I zawsze wypadnie na siedem dni przed Wielkanocą. Tego dnia rozpoczyna się najważniejszy, a zarazem najbardziej uroczysty czas w roku liturgicznym jakim jest Wielki Tydzień. W 2022 roku Niedziela Palmowa wypadnie 10 kwietnia.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Niedziela Palmowa, czyli dzień święcenia palm 

Jak sama nazwa wskazuje, Niedziela Palmowa jest dniem, w którym chrześcijanie udają się do kościoła, aby poświęcić palmy. Obrzęd ten został wprowadzony przez Kościół w XI wieku, jednak same procesje palmowe są dużo starsze, bo pochodzą jeszcze z początków IV wieku. Dla dzieci i młodzieży z pewnością największą atrakcją tego dnia są konkursy. Co roku w kościołach w całej Polsce wybierane są najładniejsze palmy przygotowane przez wiernych. Poza naszym krajem zwyczaj robienia palm przetrwał też w Niemczech i Austrii.

O tym doniosłym wydarzeniu wspominają czterej Ewangeliści w Biblii. Związane jest ono z wjazdem Jezusa do Jerozolimy. Zebrane wtedy tłumy rzucały palemki na drogę. W Wielką Sobotę palmy są palone, a ich popiół wykorzystywany jest w trakcie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku. 

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dzisiaj gotowe już palemki można kupić w wielu sklepach lub stoiskach przed kościołami. W przeszłości jednak wierni samodzielnie przygotowywali je i przynosili do kościoła. Najczęściej wykorzystywanym budulcem była trzcina lub gałązki wierzby, bukszpanu, suszonych kwiatów, zbóż lub traw. Wygląd mógł się różnic w zależności od regionu i lokalnych tradycji. 

Wielkanoc. Kiedy w tym roku Święto Zmartwychwstania Pańskiego?

W Niedzielę Palmową wierni udadzą się do kościoła, aby uczestniczyć we mszy. W jej trakcie palmy zostaną poświęcone, odczytana zostanie biblijna Męka Pańska oraz odbędzie się procesja. Tego dnia kapłani przywdziewają triumfalne, czerwone szaty. Wielki Tydzień kończy Triduum Paschalne, które zwieńczone jest Wielkanocą. Jej data obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, czyli może wypaść między 22 marca a 25 kwietnia. W tym roku Wielkanoc obchodzić będziemy 17 kwietnia

Więcej o: