Wielkanoc 2022. Kiedy wypada najważniejsze święto dla chrześcijan?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, które przypada zawsze na ostatnią dobę przed pełnią Księżyca, a ta następuje po równonocy wiosennej. W tym roku najważniejsze święto dla chrześcijan przypada na dzień 17 kwietnia 2022 roku.

Wielkanoc związana jest z bogatą i wielowiekową tradycją. To, kiedy przypadnie nam świętować Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, ściśle związane jest z żydowskim świętem Paschy. Dla pierwszych chrześcijan nie było to też takie oczywiste, ponieważ dopiero w IV wieku uregulowano to podczas soboru nicejskiego. Wielkanoc jest więc świętem ruchomym: może wypaść najwcześniej 22 marca, zaś najpóźniej 25 kwietnia.

'Zmartwychwstanie Chrystusa', jeden z najwcześniejszych obrazów Rafaela Santiego datowany na przełom XV i XVI w.'Zmartwychwstanie Chrystusa', jeden z najwcześniejszych obrazów Rafaela Santiego datowany na przełom XV i XVI w. Fot. Domena publiczna

Triduum Paschalne, czyli wszystko to, co musisz wiedzieć o Wielkanocy

Tydzień, który poprzedza Wielkanoc nazywany jest Wielkim Tygodniem, a ostatnie trzy dni – Triduum Paschalnym. Są to:

  • Wielki Czwartek – święto obchodzone na pamiątkę ustanowienia sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii;
  • Wielki Piątek – to pamiątka męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu;
  • Wielka Sobota – dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa; tradycyjnie tego dnia święci się pokarmy.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której duchowny zapala paschał, czyli wielką, woskową świecę. Ma to symbolizować zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Po kilku godzinach, kiedy zaczyna świtać, dzwony kościelne głośno oznajmiają całemu światu, że Chrystus zmartwychwstał (Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!). Po uroczystej mszy, chrześcijanie udają się do domów na tradycyjne śniadanie wielkanocne. Najpierw dzielą się święconką, a potem wspólnie jedzą przygotowane potrawy, takie jak: jajka, biała kiełbasa, żurek, szynka, pasztet z królika, chrzan z ćwikłą i żurawiną, babka wielkanocna oraz mazurek.

Wielkanoc z śnieżnobiałym obrusem i żywymi kwiatami. Sprawdź, czy masz to w domu

W niewielu krajach na świecie Wielkanoc jest obchodzona bardzo uroczyście i religijnie, jak w Polsce. Tego dnia wszystkie panie domu wyciągają śnieżnobiałe obrusy, najlepszą zastawę, a dom przystrajają w barwy wiosny. Na stołach, zwykle oprócz jedzenia pojawiają się żywe kwiaty – najczęściej żonkile i tulipany. Ten dzień szczególnie zarezerwowany jest dla najbliższych - rodziny i przyjaciół, spędzany przy suto zastawionym stole, podczas którego rozmawiamy i cieszymy się wspólnym towarzystwem.

Zobacz wideo Katarzyna Dowbor pokazuje, jak przystroić dom na święta
Więcej o: