Ile wojska ma Polska? Stan obecny i plany na przyszłość

Ile wojska ma Polska? W obliczu wojny w Ukrainie kwestie bezpieczeństwa znowu wysunęły się na pierwszy plan. W związku z nimi pojawiają się pytania o liczebność i stan naszej armii. Co warto o niej wiedzieć?
Zobacz wideo Były ambasador RP w Kijowie o ukraińskiej armii

Ile wojska ma Polska?

Już pierwsze dni wojny w Ukrainie pokazały, jak ważne są morale, taktyka, doświadczenie i wyposażenie armii, ale nie można też przekreślać znaczenia jej liczebności. W ostatnich latach panowało przekonanie, że lepiej jest mieć małą i wyspecjalizowaną armię, która byłaby zdolna np. do szybkiej reakcji i wyjazdu na misje zagraniczne. Obecnie te twierdzenia są weryfikowane przez rzeczywistość. Z pewnością bardzo ważne jest istnienie kompetentnego trzonu sił zbrojnych, ale np. w realiach rosyjskiej agresji na Ukrainę bardzo duże znaczenie ma sprawność wojsk obrony terytorialnej. 

W ostatnich miesiącach politycy partii rządzącej bardzo mocno podkreślają potrzebę zwiększenia liczebności armii. Agresja na Ukrainę sprawiła, że przyspieszono prace nad uchwaleniem Ustawy o obronie Ojczyzny. Wygląda na to, że nowe prawo ma szansę powstać przy współudziale obozu rządzącego i przynajmniej części sił opozycyjnych. 

Jak prezentuje się armia, którą przyjdzie reformować? Ile wojska ma Polska? Obecnie liczebność Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej to:

  • 111,5 tys. żołnierzy zawodowych
  • 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Obecnie na wojsko wydajemy 2,2 proc. PKB, ale już w 2023 r. ma to być 2,3 proc. i wzrastać stopniowo do 2,5 proc. Biorąc pod uwagę obecny poziom finansowania, wyposażenie i wielkość armii, jesteśmy 24. siłą militarną na świecie (ranking Global Firepower). W zestawieniu bezpośrednio wyprzedzają nas Kanada i Ukraina, za nami są zaś Szwecja i RPA. Pierwsza trójka to oczywiście kolejno Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny.  

Czołg Leopard 2PL podczas próbIle czołgów ma Polska? Stan uzbrojenia polskiej armii

Ile żołnierzy ma Polska? Podział na rodzaje sił zbrojnych 

Podział liczebności naszej armii można przedstawić także z uwzględnieniem poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Wówczas liczebność ta wynosi odpowiednio:

  • Wojska Lądowe - 62 tys. 
  • Siły Powietrzne - 36,5 tys.
  • Marynarka Wojenna - 12,6 tys.
  • Wojska Specjalne - 5 tys.
  • Wojska Obrony Terytorialnej - 32 tys.
  • Wojska Obrony Cyberprzestrzeni - brak danych.

Mig-29 w bazie w Mińsku Mazowieckim, 24 maja 2001Ile samolotów ma Polska? Możliwości bojowe polskiego lotnictwa

Siły zbrojne Polski w przyszłości. Jakie są plany?

Jak będą prezentować się siły zbrojne Polski w przyszłości? Ilu żołnierzy będzie w nich służyć? W sierpniu ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało wzrost liczebności armii do nawet 300 tys. Oczywiście miał mu towarzyszyć również progres jeśli chodzi o wydatki na armię. 

Obecna sytuacja w Ukrainie sprawia, że wzrost liczebności armii i jej dozbrojenie jawią się jako jedne z priorytetów. Niestety, ale takich zmian nie da się wprowadzić z miesiąca na miesiąc. Muszą być rezultatem planowania na przestrzeni przynajmniej kilku lat. Stąd rola Ustawy o obronie Ojczyzny. Docelowo poza modernizacją techniczną wojska jego liczebność ma wzrosnąć do 300 tys. osób. Mielibyśmy wówczas jedną z największych armii w NATO. W myśl planowanych zmian mamy mieć:

  • 250 tys. żołnierzy zawodowych;
  • 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Zobacz też: Stopnie gotowości bojowej. Ile ich jest i co oznaczają?

Więcej o: