Środa Popielcowa, tak samo jak Wielkanoc, nie ma stałej daty. W 2022 roku wypada ona 2 marca. Co dla katolików oznacza Popielec?
Popielec rozpoczyna czas Wielkiego Postu, który trwa aż do Wielkanocy - ta natomiast wypada dopiero 17 kwietnia. Zgodnie z tradycją Środa Popielcowa zaczyna czas pokuty i przygotowania chrześcijan do najważniejszych świąt w roku liturgicznym. W językach pierwszego kościoła wielki post był określany jako Quadragesima, czyli "40 dni", co miało nawiązywać do trwającego 40 dni postu Jezusa.
W Środę Popielcową, a później też w Wielki Piątek, katolików obowiązuje post ścisły. Oznacza to, że można zjeść jeden posiłek, w którym można najeść się do syta i dwa posiłki niepełne. W czasie Wielkiego Postu wierni rezygnują też np. z mięsa, słodyczy czy spożywania alkoholu.
W Popielec duchowni posypują głowy wiernych popiołem. W trakcie tego wypowiadają kwestię: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Uczestniczenie we mszy świętej nie jest jednak obowiązkowe. Z braku udziału nie trzeba się więc spowiadać.
Posypywanie głowy popiołem to tradycja wprowadzona przez papieża Urbana II w 1091 roku. Ma przypominać wiernym o pokucie za grzechy i prawidłowym celebrowaniu Zmartwychwstania Jezusa. Popiół ma natomiast symbolizować przemijanie i kruchość życia.