Środa Popielcowa 2022 - czy obowiązuje post? Czy trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, który jest przygotowaniem katolików do Wielkanocy. Jakie zasady obowiązują tego dnia?

Środa Popielcowa, tak samo jak Wielkanoc, nie ma stałej daty. W 2022 roku wypada ona 2 marca. Co dla katolików oznacza Popielec?

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Środa Popielcowa 2022 - początek Wielkiego Postu

Popielec rozpoczyna czas Wielkiego Postu, który trwa aż do Wielkanocy - ta natomiast wypada dopiero 17 kwietnia. Zgodnie z tradycją Środa Popielcowa zaczyna czas pokuty i przygotowania chrześcijan do najważniejszych świąt w roku liturgicznym. W językach pierwszego kościoła wielki post był określany jako Quadragesima, czyli "40 dni", co miało nawiązywać do trwającego 40 dni postu Jezusa. 

W Środę Popielcową, a później też w Wielki Piątek, katolików obowiązuje post ścisły. Oznacza to, że można zjeść jeden posiłek, w którym można najeść się do syta i dwa posiłki niepełne. W czasie Wielkiego Postu wierni rezygnują też np. z mięsa, słodyczy czy spożywania alkoholu.

Środa Popielcowa Środa Popielcowa 2022. Kiedy wypada? Ile posiłków możemy spożyć?

Środa Popielcowa 2022 - czy trzeba uczestniczyć w mszy świętej?

W Popielec duchowni posypują głowy wiernych popiołem. W trakcie tego wypowiadają kwestię: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Uczestniczenie we mszy świętej nie jest jednak obowiązkowe. Z braku udziału nie trzeba się więc spowiadać.

Środa Popielcowa - co to za święto? 

Posypywanie głowy popiołem to tradycja wprowadzona przez papieża Urbana II w 1091 roku. Ma przypominać wiernym o pokucie za grzechy i prawidłowym celebrowaniu Zmartwychwstania Jezusa. Popiół ma natomiast symbolizować przemijanie i kruchość życia. 

zegar (zdjęcie ilustracyjne) Zmiana czasu z zimowego na letni 2022. Kiedy przestawiamy wskazówki zegarów?

Więcej o: