Środa Popielcowa 2022. Kiedy wypada? Czy sklepy są otwarte? Ile posiłków możemy spożyć?

Czy Środa Popielcowa jest świętem nakazanym? Kiedy dokładnie wypada? Czy tego dnia obowiązuje ścisły post? Co jeść? Wyjaśniamy!

Środa Popielcowa w 2022 roku wypada 2 marca. Tego dnia katolicy posypują głowy popiołem, co symbolizuje przyjęcie pokuty za grzechy. Popiół, który jest sypany na głowy wiernych, ma pochodzić z palm, które były święcone podczas ubiegłorocznej Niedzieli Palmowej. Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, który potrwa do 17 kwietnia, czyli 40 dni. 

Zobacz wideo Terlikowski o raporcie ws. Pawła M.: Chcieliśmy oddać głos pokrzywdzonym

Czy Środa Popielcowa jest świętem obowiązkowym?

Środa Popielcowa nie jest świętem obowiązkowym, oznacza to, że wierni nie mają obowiązku udać się do świątyni na mszę oraz powstrzymywać się od pracy niekoniecznej. Wiele osób zastanawia się, czego nie powinna jeść tego dnia osoba wierząca oraz ile dań może spożyć w Środę Popielcową. Okazuje się, że choć nie trzeba tego dnia iść do kościoła, to należy przestrzegać ścisłego postu.

Środa Popielcowa - co jeść?

W Środę Popielcową nie należy spożywać pokarmów mięsnych oraz alkoholu. Co do liczby posiłków to osoby dorosłe (czyli wszyscy między 18. a 60. rokiem życia z wyłączeniem osób chorych, kobiet w ciąży i karmiących) tego dnia powinny ograniczyć się do spożycia jednego pełnego bezmięsnego posiłku w trakcie dnia, tego dnia wiernych obowiązuje bowiem post ścisły.

Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy. Do miasta przybyło 69 tys. turystów [ZDJĘCIA]Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy [ZDJĘCIA]

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Środa Popielcowa - czy sklepy są otwarte?

Środa Popielcowa nie jest świętem państwowym, więc tego dnia musimy iść do pracy. Oznacza to również, że w środę nie będzie ograniczeń w handlu i będziemy mogli zrobić zakupy we wszystkich sklepach.

Świętem wolnym od pracy będzie dopiero Wielkanoc, która wypada w tym roku w niedzielę 17 kwietnia oraz Poniedziałek Wielkanocy - 18 kwietnia, które są świętami państwowymi. W tych dniach sklepy będą zamknięte. 

post - zdjęcie ilustracyjneWielki Post 2022 - ile trwa i kiedy się kończy?

Więcej o: